Seçmen tercihlerinin karşılaştırmalı analizi: Milli Görüş Hareketi, Adalet ve Kalkınma Partisi
Comparative analysis of voting preferences: National Outlook Movement, Justice and Development Party
  1. Tez No: 763026
  2. Yazar: SERENAY ELMALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEDİYE ŞİRİN AK, ÖĞR. GÖR. ÇAĞLAR EZİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Milli Görüş Hareketi, 1970 yılında Milli Nizam Partisi'nin kuruluşuyla siyasallaşmıştır. Hareketin partileri laiklik karşıtı olmaları gerekçesiyle birçok kez darbeler ve kapatma davaları sonucu kapatılmışlardır. 2002 yılında kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi ise bu hareketin içerisinde yetişmiş isimler tarafından kurulmuştur. Bu parti, Milli Görüş Geleneğine bağlı olmadığını ilan ederek muhafazakar demokrasi kimliğiyle kendini muhaliflerinden farklılaştırmış ve katıldığı ilk seçimlerden günümüze kadar iktidarını korumayı başarmıştır. Araştırma, Refah ve Fazilet Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisinin seçmen tercihlerini karşılıklı vermek amacıyla ortaya konulmuştur. Parti programları, seçim beyannameleri, vekillerin söylem ve eylemlerinin karşılaştırmalı olarak incelendiği çalışmada Milli Görüş Hareketi Partileri, içerisinde bulunan yenilikçi kadronun ve kapatılma korkusunun etkisiyle değerlerinden taviz vermiştir ancak değişmez değerlerinin her şeye rağmen sabit kaldığı sonucuna varılmıştır. Parti kemik seçmeni dışında bir seçmen kitlesine Refah Partisi döneminde Adil Ekonomik Düzen söylemiyle ulaşmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi ise Milli Görüş Hareketinden çıkardığı dersler sayesinde risk oluşturabilecek aktörleri saf dışı bırakarak her seçim dönemi belli bir oy oranının altına düşmemek amacıyla seçim stratejisi yenilemiştir.
Özet (Çeviri)
The National Vision Movement became politicized with the establishment of the National Order Party in 1970. The parties of the movement were closed many times as a result of coups and closure cases on the grounds that they were anti-secular. The Justice and Development Party, which was founded in 2002, was founded by the names trained in this movement. This party, by declaring that it is not affiliated with the National Vision Tradition, differentiated itself from its opponents with its conservative democracy identity and managed to maintain its power from the first elections it participated in. The research compares the voter preferences of Welfare Party, Virtue Party and Justice and Development Party. In the study, in which party programs, election declarations, discourse and actions of deputies are examined comparatively, the National Vision Movement Parties have compromised their values due to the innovative staff and the fear of being shut down. However, it was concluded that the constant values remained constant despite everything. During the Welfare Party period, the party reached a mass of voters other than the bone voters with the rhetoric of Fair Economic Order. On the other hand, the Justice and Development Party, thanks to the lessons it learned from the National Vision Movement, eliminated the actors that could pose a risk and renewed its election strategy in order not to fall below a certain percentage of votes in each election period.