Lucilia sericata (Meigen, 1826) (Diptera: Calliphoridae) larvalarının ateşli silah artığı ağır metaller varlığında gelişimlerinin incelenmesi
Investigation of the developments of Lucilia sericata (Meigen, 1826) (Diptera: Calliphoridae) larvae in the presence of gunshot residue heavy metals
  1. Tez No: 763025
  2. Yazar: AHMET FAZIL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM KÖKDENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Adli vakalarda, cesede kolonize olan böceklerin gelişimleri, ölüm sonrası aralığın (PMI) belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Ateşli silah yaralanmalarından kaynaklanan ölümlerde ceset üzerindeki Antimon (Sb), Baryum (Ba) ve Kurşun (Pb) gibi ağır metaller cesetle beslenen böceklere geçmekte ve gelişimlerini etkilemektedir. Bu çalışmada, ateşli silah kalıntısı (ASAA) bileşenlerinin (Pb, Sb ve Ba) Lucilia sericata'nın (Meigen, 1826) (Diptera: Calliphoridae) yaşam öyküsü parametreleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlamıştır. Bu amaç ile çalışma 2020 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Zooloji Bölümünde gerçekleştirilmiştir. Sırasıyla 50 adet L. sericata larvası, tavuk karaciğeri ile karıştırılan dört farklı ASAA konsantrasyonuna (0.25, 0,50, 1 ve 2 μg/g) maruz bırakılmıştır. Larva ağırlık ve uzunluk ortalaması, larva ve pupa gelişme süreleri, pupa ağırlık ortalamaları, dişi ve erkek ergin ağırlık ortalamaları, pupa ve larva hayatta kalma oranları belirlenmiştir. Sonuç olarak, artan Sb, Ba ve Pb konsantrasyonları ile kontrol kıyaslandığında, ASAA bileşenlerinin 1–3 gün toplam gelişme süreleri azalmıştır. Konsantrasyon arttıkça önemli ölçüde larval ağırlık ve uzunluk azalmıştır. Sb ve Ba'nın 2 μg/g konsantrasyonundaki larvalar ölmüştür. Ba ve Sb'nin larva ve pupa mortalitesini önemli ölçüde artırdığını ve ASAA'nın pupa ve yetişkin ağırlığını kontrole kıyasla azalttığını göstermiştir. L. sericata'nın yaşam öyküsü parametrelerinin çevredeki ASAA kalıntısına ve çevredeki ağır metal değişikliklerine duyarlı olduğu ve tüm gelişim evrelerini etkilediği sonucuna varılmıştır. Cesette kurşun kalıntısı bulunması ceza soruşturmasında böceklerden yararlanılacak ise dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In forensic cases, the development of insects colonizing the corpse helps in the determination of the postmortem interval (PMI). In deaths caused by gunshot wounds, heavy metals such as Antimony (Sb), Barium (Ba) and Lead (Pb)on the corpse pass to the insects that feed on the corpse and impact their development. The present study aimed to investigate the impact of gunshot residue (GSR) components (Pb, Sb, and Ba) on the life history parameters of Lucilia sericata (Meigen, 1826) (Diptera: Calliphoridae). This experiment was carried out at the Zoology Department, the Ondokuz Mayıs University in 2020. 50 L. sericata larvae, respectively, were exposed to four different concentrations (0.25, 0.50, 1 and 2 μg/g) of the GSR mixed with chicken liver. Larval weight and length average, larva and pupa development times, pupal weight averages, female and male adult weight averages, pupa and larva survival rates were determined. The results showed that the total development times decreased with increasing GSR concentrations in the diets 1–3 d when compared to the control. Larval weight and length decreased significantly as the concentration increased. All larvae died in 2 μg/g concentrations of Sb and Ba. Ba and Sb significantly decreased larval and pupal survival and GSR decreased the pupa and adult weight as compared to the control. We concluded that life-history parameters of L. sericata are sensitive to GSR residue and heavy metal changes in the environment. The presence of gunshot residue in the corpse should be kept in mind in a criminal investigation.