STEM uygulamalarının ortaokul öğrencilerinin epistemolojik inançlarına ve öz-yeterlik inançlarına etkisi
The effect of STEM applications on secondary students' epistemological beliefs and self-efficiency
  1. Tez No: 763027
  2. Yazar: CEYLAN SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
İnsanlık tarih boyunca doğayı merak etmiş, çevresindekileri araştırmış ve işlerini daha kolay yapabileceği araçlar geliştirmiştir. Günümüzde bu uğraşlar daha kapsamlı, profesyonel ve öğretilebilir bir hale gelmiştir. Özellikle çocukların dünyayı anlamlandırma çabaları, modern eğitim yaklaşımları sayesinde daha sağlam temellerle desteklenmektedir. STEM (FeTeMM) eğitimi, Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik kelimelerinin baş harfleri kullanılarak adlandırılmış bir eğitim yaklaşımıdır. STEM yaklaşımı 21.yy becerilerine sahip, tasarlayabilen, sorgulayabilen, günlük yaşamlarında karşılaştıkları problemlere çözüm üretebilen ve teknolojiyi en verimli şekilde kullanabilen bireylerin yetiştirilmesine olanak sağlayacaktır. Bu araştırmada, STEM uygulamalarının ortaokul öğrencilerinin epistemolojik inançlarına ve öz yeterlik inançlarına etkisi incelenmiştir. Araştırmada ön test ve son test kontrol gruplu yarı deneysel desen uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 öğretim yılında Mersin ili Yenişehir ilçesinde bir devlet okulunda 5. sınıf fen bilimleri dersi kapsamında, birbirine denk seviyedeki iki sınıfta öğrenim gören toplam 72 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak“Epistemolojik inanç ölçeği”ve“FeTeMM ile ilgili öz yeterlik”ölçekleri kullanılmıştır. Analiz aşamasında, betimleyici istatistikler yanı sıra, deneysel desen için araştırılan hipotez testleri için karışık ölçümlerde iki yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler, STEM uygulamaları ile gerçekleştirilen fen öğretiminin ortaokul öğrencilerinin epistemolojik inançları üzerinde önemli bir etkisi olmadığı fakat öz yeterlik inançları üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, humanity has been curious about nature, researched its surroundings and developed tools to do their job more easily. Today, these pursuits have become more comprehensive, professional and teachable. Especially the efforts of children to make sense of the world are supported by more solid foundations thanks to modern education approaches. STEM (STEM) education is an educational approach named using the initials of the words Science, Technology, Engineering, Mathematics. The STEM approach will enable the training of individuals who have 21st century skills, can design, question, find solutions to the problems they encounter in their daily lives, and use technology in the most efficient way. In this study, the effects of STEM practices on secondary school students' epistemological beliefs and self-efficacy beliefs were examined. In the research, a quasi-experimental design with pre-test and post-test control group was applied. The study group of the research consisted of 72 students studying in two equivalent classes within the scope of the 5th grade science course in a public school in the Yenişehir district of Mersin in the 2021-2022 academic year.“Epistemological belief scale”and“STEM-related self-efficacy scales”were used as data collection tools. In the analysis phase, in addition to descriptive statistics, two-way analysis of variance was used in mixed measurements for hypothesis testing for the experimental design. The analyzes showed that science teaching with STEM applications did not have a significant effect on secondary school students' epistemological beliefs, but had a positive effect on their self-efficacy beliefs.