İnfertil kadınlarda (PCOS ve açıklanamayan infertilitesi olan) ovulasyon indüksiyonunda kullanılan klomifen sitrat dozunun ve tedavi başlangıç gününün serum estradiol seviyelerine ve siklus sonuçlarına etkisi
Effect of clomifene citrate dose used for ovulation induction and day of treatment start day on serum estradiol levels and CYCLE results in infertil women (with pcos and unexplained infertility)
  1. Tez No: 763039
  2. Yazar: YASEMİN SÜZER EYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada klomifen sitrat başarısının bilinmesinin dışında tedavi başlangıç gününün ve dozunun serum estradiol düzeylerine ve siklus sonuçlarına başarısını araştırmayı planladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmaya T.C.S.B.Ü Ankara Şehir Hastanesi İNFERTİLİTE Kliniğine 2019-2022 yılları arasında başvuran Klomifen sitrat tedavisi almış, aldığı da dosyalarla belgelenmiş ve IUI yapılmış reprodüktif çağdaki kadınlar dahil edilmiştir ve toplamda 228 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. BULGULAR: Çalışmaya PCOS tanısı olan 107 (%49,5) hasta ve açıklanamayan 109 (%50,5) hasta dahil edilmiştir. PCOS hastalarında CC başlama günü 3. gün olanların %16'sında, 4. Gün olanların %12,5'inde ve 5. gün olanların ise %14,6'sında gebelik görülmüş ve aralarında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. PCOS hastalarında CC başlama günü ile gebelik arasında anlamlı bir korelasyon görülmemiştir (r=-0,019; p=0,842).
Özet (Çeviri)
What is The Effect of Clomiphene Citrate Dose and Treatment Start Date on Serum Estradiol Levels and Cycle Success in Infertile Women (With Pcos and Unexplained İnfertility)? OBJECTIVE: In this study, apart from knowing the success of clomiphene citrate, we planned to investigate the success of the treatment start day and dose on serum estradiol levels and cycle results. MATERIALS AND METHODS: This study included women of reproductive age who applied to the INFERTILITY Clinic of Ankara City Hospital of the Republic of Turkey, received clomiphene citrate treatment between 2019 and 2022, and their treatment was documented in the files, and a total of 228 patients were retrospectively analyzed. RESULTS: 107 (49.5%) patients with PCOS and 109 (50.5%) unexplained patients were included in the study. Pregnancy was observed in 16% of PCOS patients whose CC onset day was on the 3rd day, 12.5% of those on the 4th day and 14.6% of those with the 5th day, and no significant difference was detected between them. There was no significant correlation between the CC onset day and pregnancy in PCOS patients (r=-0.019; p=0.842).