Kaynak bölgesi özelliklerinin termomekanik işlem ile geliştirilmesi (Modifikasyon)
  1. Tez No: 76304
  2. Yazar: KUBİLAY KARACİF
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BURHANETTİN İNEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
KAYNAK BÖLGESİ ÖZELLİKLERİNİN TERMOMEKANİK İŞLEM İLE GELİŞTİRİLMESİ (MODİFİKASYON) (Yüksek Lisans Tezi) Kubilay KARACİF GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1998 ÖZET Metal ve alaşımlarının özelliklerini mikroyapıları ve kimyasal bileşimleri belirlemektedir. Çeşitli yöntemlerle mekanik özellikler geliştirilebilmektedir. Bu yöntemlerden b irisi de termomekanik işlemdir. Bu çalışmada, kaynak bölgesinin özelliklerinin geliştirilmesi, kaynak dikişine uygulanan termomekanik işlem yöntemiyle denenmiştir. Malzeme olarak, düşük karbonlu çelik ve ticari saflıkta alüminyum kullanılmıştır. Kaynak bölgesinde önemli oranda tane küçülmesi belirlenmiştir. Hem çelik, hem de alüminyum malzemede kaynak metalinin sertliğinde artış olmuştur. Buna bağlı olarak kaynak metali dayanımı da artmıştır. Darbe direnci, alüminyumda hem kaynak metalinde, hem de ısı tesiri altındaki bölgede artmıştır. Fakat çelikte darbe direnci, ısı tesiri altındaki bölgede artarken, kaynak metalinde azalmıştır. Sertlikteki ve darbe direncindeki gelişme, tane küçülmesi ve mikroyapının modifikasyonunun bir sonucu olarak açıklanabilmektedir. Bilim Kodu : 626.19.00 Anahtar Kelimeler. Kaynak metalinin termomekanik işlemi, kaynak bölgesinde tane küçülmesi, kaynak bölgesinin darbe direnci. Sayfa Adedi : 121 Danışman : Doç. Dr. Burhanettin İNEM
Özet (Çeviri)
IMPROVING OF WELD ZONE PROPERTIES BY THERMOMECHANICAL PROCESSING (MODIFICATION) (M. Sc. Thesis) Kubilay KARACİF GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1998 ABSTRACT Microstructure and chemical composition of metals and alloys determine their properties. Mechanical properties of metals and alloys can be improved using various methods. One of these methods is thermomechanical processing. In this study, improvement of weld zone properties has been studied after thermomechanical processing of weld metal. Low carbon steel and commercial purity aluminum have been examined. In the weld zone a significant grain refinement was observed and grain size was determined. In weld metal of both steel and aluminum, hardness increased and thus the strength increased. The impact resistance of weld metal and heat affected zone (HAZ) of aluminum increased. In the HAZ of steel, impact resistance increased, but it decreased in the weld metal. Improvement of the hardness and the impact resistance was attributed to grain refinement and microstructural modification. Science code : 626.19.00 Key Words. Thermomechanical processing of weld metal, grain refinement in weld zone, impact resistance of weld zone. Page number: 121 Supervizer : Assoc.Prof.Dr. Burhanettin INEM