Enerji dağıtım hatlarının korunmasına yönelik bir eğitim programının geliştirilmesi
  1. Tez No: 76303
  2. Yazar: RAMAZAN BAYINDIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNGÖR BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ENERJİ DAĞITIM HATLARININ KORUNMASINA YÖNELİK BİR EĞİTİM PROGRAMININ GELİŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ramazan BAYINDIR.. *...-_.. GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1998 ÖZET Enerji iletim ve dağıtım merkezlerinin çok büyük alan üzerine kurulu olmaları nedeniyle sistemdeki çalışan elemanların tüm hareketlerini aynı anda görmek ve değerlendirmek mümkün olmamaktadır. Ayrıca yüksek gerilimin iletimi ve dağıtımı ile ilgili yapılan derslerde konuların tamamı teoride kalmakta ve öğrenci büyük bir sistem olan enerji iletim ve dağıtım hatlarının çalışmasını ve işleyişim tam olarak kavrayamamaktadır. Yapılan bu programda yukarıda belirtilen olumsuzlukları gidermek için sistem bilgisayar ekranında toplanıp, iletim ve dağıtım hattı en basit biçimde ekran üzerine yansıtılmaya çalışılarak sistemin hem tek merkezden gözlenmesi sağlanmış hem de teoride kalan enerji tesisleri laboratuvarında kullanılmak üzere görselliğe dayalı bir program geliştirilmiştir. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 62.601.02 Dağıtım hatları, Koruma. 56 Yrd. Doç. Dr. Güngör BAL
Özet (Çeviri)
11 DEVELOPMENT OF AN EDUCATION PROGRAM FOR PROTECTION OF ENERGY DISTRIBUTION LINES (M.Sc. Thesis) Ramazan BAYINDIR GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1998 ABSTRACT Power transmission and distribution stations are situated on a wide range of area. So that, it is not possible to observe the behavior of all elements used at the stations at the same time. In addition, when giving a lecture in a class about the transmission and distribution of high voltage, the theoretical information can only be given rather than practical. Therefore, students could not understand the process of the station clearly. In this study, power transmission and distribution stations are modeled and visualized using DELPHI packet program on a computer screen to observe all behavior of elements. Thus, this simulation program can easily be used for educational purposes at undergraduate level. Science code Key words Page number Adviser 62.601.02 Distribution Lines, Protection. 56 Assist. Prof. Dr. Güngör BAL