Kesme kalıplarında (klavuzda) epoksi reçine içerisine Seydişehir alüminası katılarak aşınmasının incelenmesi
  1. Tez No: 76305
  2. Yazar: LATİF KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
KESME KALIPLARINDA ( KLAVÜZ ) EPOKSI REÇİNE İÇERİSİNE SEYDİŞEHİR ALÜMİNASI KATILARAK AŞINMANIN İNCELENMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Latif KARA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1998 ÖZET Bu araştırmada delme-kesme kalıplarında kullanılan kılavuzla zımba arasına epoksi reçine dökülerek bu malzemedeki aşınma araştırılmıştır. Bu amaçla deney düzeneği tasarlanmış, epoksi reçine içerisine farklı oranlarda alümina tozu katılarak denemeler yapılmış, %0, %5, %10, %15 alümina katılan epoksi reçinelerin aşınmaları ölçülmüştür. Deney 3 tekerrürlü olarak yapılmıştır. 6400 N' luk bir kuvvet uygulanarak 20 000 vuruş sonunda elde edilen aşınma miktarları katkısız için 6,3 mg, %5 alumina katkılıda 1 1,3 mg, %10 alümina katkılıda 14,6 mg ve %15 alüminalı için 5 mg olmuştur. Pres vurum sayısı ile aşınma arasında kuvvetli bir ilişki bulunmuştur ( P < 0,01 ). Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626. 12. 01 Kalıp, Kılavuz, Epoksi Reçine, Aşınma 50 Prof. Dr. Muammer NALBANT
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION THE EPOXY RESIN WEAR MIXED WITH SEYDİŞEHİR ALUMINA IN THE CUTTING DIE'S STRIPPER (M. Sc. Thesis) Latif KARA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1998 ABSTRACT In the study, epoxy resin has been poured working space between stripper and punch, and the wear behaivor of mixture has been investigated. For carry out the aim, an experimental apparatus has been designed, epoxy resin mixed with alumina powder at the rates 0%, 5%, 10%, 15% has been prepared and the wear amount of the different mixtures has been experimentally obtained. Experimental results have been calculated as an arithmetic mean of there cycles of each mixture. At the last of the 20 000 strokes, the amount of wear has been measured as 6.3 mg for without alumina, 1 1.3 mg for mixed alümina 5%, 14.6 mg for mixed alumina 10%, 5 mg for 15% under 6400 N load. An important relationship between the number of strokes and the amount of wear has been found (P< 0.01) Sicience Code Key Words Number of pages Adviser 626. 12.01 Die, Stripper, Epoxy Resin, Wear 50 Professor Muammer NALBANT