Belediye bünyesinde çalışanların iş becerikliliği ile yaşam tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesi (Kastamonu ili örneği)
Examination of the relationship between job resourcefulness and life satisfaction of employees within the municipality decision references (Example of Kastamonu province)
  1. Tez No: 763041
  2. Yazar: GÖKHAN BERBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KUNDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kastamonu ili merkez belediye çalışanlarının iş becerikliliği ile yaşam tatmini arasındaki ilişkinin bazı demografik değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırmanın kapsamı Kastamonu merkez belediyesinde çalışan bütün bireylerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi Kastamonu merkez belediyesine ait farklı birimlerinde çalışanlarından oluşmaktadır. Bu farklı birimlerdeki çalışanların 164'ü erkek, 86'si kadınlardan oluşmaktadır. Toplanan bilgilerin analizlerinin hesap yapılması aşamasında SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, Diener, E., Emmons, R.A., Larsen, R.J. ve Griffin, S. (1985) tarafından geliştirilen oldukça kısa olan“Yaşam Tatmini Ölçeği”Türkçeye uyarlamasını ise Bekmezci ve Mert (2018) tarafından yapılan ayrıca Slemp ve Vella-Brodrick (2013) tarafından geliştirilen“İş Becerikliliği (Job Crafting) Ölçeği”Türkçeye uyarlamasını ise Kerse (2017) tarafından yapılan çalışmalar kullanılmıştır. Veriler normal dağılım sergilediği için verilerin analizinde parametrik testler kullanılmıştır. Verilerin analizinde“frekans, yüzde, t-Testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon”testleri kullanılarak analiz yapılmıştır. Çalışma bulguları incelendiğinde, cinsiyet değişkenine göre belediye çalışanlarının iş becerikliliği alt boyutları ile iş becerikliliği toplam puanlarında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Cinsiyet değişkenine göre yaşam tatmini toplam puanlarında anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05). Medeni durum değişkenine göre belediye çalışanlarının iş becerikliliği alt boyutları ile iş becerikliliği toplam puanlarında anlamlı farklılığa rastlanmamıştır (p>0,05). Medeni durum değişkenine göre yaşam tatmini toplam puanlarında anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05). Eğitim durumu değişkenine göre yaşam tatmini toplam puanlarında anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05). Yöneticilik görevi değişkenine göre iş becerikliliği ile yaşam tatmini toplam puanlarında anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p>0,05). Çalışma süresi değişkenine göre belediye çalışanlarının iş becerikliliği alt boyutları ile iş becerikliliği toplam puanlarında anlamlı farklılığa rastlanmamıştır (p>0,05). Çalışma süresi değişkenine göre yaşam tatmini toplam puanlarında anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between job decency and life satisfaction of the central municipality employees of Kastamonu province according to some demographic variables. The scope of the research consists of all individuals working in the central municipality of Kastamonu. The sample of the study consists of employees in different units belonging to the central municipality of Kastamonu. 164 of the employees in these different units are men and 86 are women. SPSS 22.0 package program was used in the calculation of the analysis of the collected data. As a means of data collection in research, Diener, E., Emmons, R.A., Larsen, R.J. and Griffin, P. The Turkish adaptation of the 'life satisfaction scale', which is quite short, developed by (1985), was used by Bekmezci and Mert (2018), as well as the Turkish adaptation of the 'job Crafting scale', developed by Slemp and Vella-Brodrick (2013), and the work done by Kerse (2017). Parametric tests were used in the analysis of the data, as the data exhibited normal distribution. In the analysis of the data, frequency, percentage, t-test, Anova and Pearson correlation tests were analyzed using. In the study of the research findings, there were no significant differences in the subdimensions of municipal employees 'job resourcefulness and total scores of job resourcefulness according to the gender variable (p>0.05). A significant difference was found in the total scores of life satisfaction according to the gender variable (p0.05). According to the marital status variable, there were no significant differences in the sub-dimensions of municipal employees ' job resourcefulness and total scores of job resourcefulness (p>0.05). A significant difference was found in the total scores of life satisfaction according to the marital status variable (p0.05). A significant difference was found in the total life satisfaction scores according to the educational status variable (p0.05). According to the management task variable, there was no significant difference in the total scores of job resourcefulness and life satisfaction (p>0.05). According to the Working Time variable, there was no significant difference in the sub-dimensions of the work resourcefulness of municipal employees and the total scores of the work resourcefulness (p>0.05). A significant difference was found in the total scores of life satisfaction compared to the study time variable (p0.05).