Nijerya ve Türkiye biber genotiplerinin moleküler ve morfolojik karakterizasyonu
Molecular and morphological characterization of pepper genotypes from Nigeria and Turkey
  1. Tez No: 763042
  2. Yazar: ANJOLA SAMSON ANINKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA İLBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye-İzmir Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Gen Bankası ve Nijerya-Ibadan Ulusal Genetik Kaynaklar ve Biyoteknoloji Merkezi (NACGRAB) Gen Bankasından elde edilen 60 biber genotipi arasındaki morfolojik ve moleküler marköerlere dayalı genetik ilişkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Biber genotipleri Antalya Tarım Tohum Şirketinin Araştırma ve Geliştirme Birimi'ne ait seralarda yetiştirilerek morfolojik değerlendirmeler yapılmıştır. Ege Üniversitesi Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Biyoteknoloji Laboratuvarında da moleküler markör analizleri gerçekleştirilmiştir. Morfolojik değerlendirme, Uluslararası Yeni Bitki Çeşitlerini Koruma Birliği (UPOV) tarafından tanımlanan 41 kritere göre yapılırken, moleküler sınıflandırmada bibere özgü 10 SSR markeri kullanılmıştır. Temel Bileşen Analizi (PCA), genotipler arasında değişkenlik gösteren 33 morfolojik özellik üzerinde gerçekleştirilmiştir. Morfolojik özelliklere dayalı PCA analizi, genotipler arasındaki toplam varyasyonunu %77,64'ünü temsil eden ve çoğunluğu meyve özelliklerini içeren 9 PC ekseni oluşturmuştur. Morfolojik verilere dayalı oluşturulan dendogramda, biber aksesyonların genetik mesafesinin %1 ile %25 arasında değiştiği ve dört ana grup altında toplandığı belirlenmiştir. Morfolojik gruplandırmada aksesyonların bitki habitüs özellikler ile meyve özelliklerine göre gruplandığı görülmüştür. SSR analizinde, toplam 79 polimorfik alel ve bir 0.664 ortalama polimorfik bilgi içeriği ile lokus başına ortalama 7.9 allel elde edilmiştir. PCA analizi, genotipler arasındaki toplam değişkenliğin %82,17'sini temsil eden 17 PC ekseni oluşturmuştur. SSR verilerine dayalı olarak oluşturulan dendogramda biber genotiplerinin 7 ana grup altında toplandığı görülmüştür. Aksesyonlar arası genetik uzaklık %18 ile %98 arasında değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine the genetic relationships based on morphological and molecular markers between 60 pepper genotypes obtained from Turkey-İzmir Aegean Agricultural Research Institute Gene Bank and Nigeria-Ibadan National Genetic Resources and Biotechnology Center (NACGRAB) Gene Bank. Pepper genotypes were grown in greenhouses belonging to the Research and Development Unit of Antalya Agricultural Seed Company and morphological evaluations were made. Molecular marker analyzes were also carried out in the Biotechnology Laboratory of the Department of Horticulture at Ege University. Morphological evaluation was made according to 41 criteria defined by the International Union for Conservation of New Plant Varieties (UPOV), while 10 pepper-specific SSR markers were used in molecular classification. Principal Component Analysis (PCA) was performed on 33 morphological traits that varied between genotypes. PCA analysis based on morphological traits generated 9 PC axes representing 77.64% of the total variation between genotypes, the majority containing fruit traits. In the dendogram based on morphological data, it was determined that the genetic distance of pepper accessions varied between 1% and 25% and were grouped under four main groups. In the morphological grouping, it was observed that the accessions were grouped according to plant growth habit and fruit characteristics. SSR analysis yielded an average of 7.9 alleles per locus with a total of 79 polymorphic alleles and an average polymorphic information content of 0.664. PCA analysis generated 17 PC axes representing 82.17% of the total variability between genotypes. In the dendogram created based on SSR data, it was seen that pepper genotypes were gathered under 7 main groups. It was observed that the genetic distance between the accessions varied between 18% and 98%.