Uluslararası tahvile dayalı portföylerde çeşitlendirme stratejisi
Diversification strategy in international bond-based portfolios
- Tez No: 763045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL FETTAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, uluslararası devlet tahvili ve Euro tahvillerden oluşan portföylerden elde edilen getiriye göre çeşitlendirme etkisini incelemektir. Çeşitlendirmenin etkisine Türk yatırımcılar açısından yaklaşılmaktadır. Bu çalışmada iki tahvil grubu oluşturulmuş ve veriler aylık olarak kullanılmıştır. 1.Grup'ta Gelişmekte Olan Ülkelerin USD Cinsinden Euro tahvilleri kategorisinde yer alan ve Moody's göre B3 ve daha yüksek kredi dereceli ülkeler arasından on bir ülkenin Euro tahvil verileri kullanılmıştır. 2.Grup'ta Gelişmiş Ülkelerin Yerel Para Cinsinden Tahvilleri kategorisinde yer alan Aa3 ve daha yüksek kredi dereceli ülkeler arasından altı ülkenin devlet tahvilleri seçilmiştir. Kısa vadeli ve düşük riskli tahviller tercih edilmiştir. Portföyler, ortalama-varyans yöntemi üzerinden incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda gelişmekte olan ülkelerden oluşan portföyler ile gelişmiş ülkelerin portföyleri getiri ve risk açısından değerlendirildiğinde gelişmiş ülke portföyleri çok daha yüksek getiri sağlamaktadır. Risk açısından ise gelişmekte olan ülkelerin portföyleri daha düşük kalmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler ve gelişmiş ülkelerden oluşan portföylerde pazar endeksinin üzerinde getiri sağlanmıştır. Sharpe oranlarına göre değerlendirildiğinde, gelişmiş ülkelerden oluşturulan portföyler, gelişmekte olan ülkelerin portföylerinden daha başarılı bir performans göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the diversification effect according to the return obtained from portfolios consisting of international government bonds and Eurobonds. The effect of diversification is approached from the perspective of Turkish investors. In this study, two bond groups were created and the data were used monthly. Pazar data of eleven countries among the countries with a credit rating of B3 and higher according to Moody's and included in the category of Eurobonds in USD in Developing Countries in the 1st Group were used. Among the countries with Aa3 and higher credit ratings, which are in the Local Currency Bonds of Developed Countries category in the 2nd Group, the government bonds of six countries were selected. Short-term and low-risk bonds are preferred. Portfolios were analyzed using the mean-variance method. As a result of the study, when portfolios of developing countries and portfolios of developed countries are evaluated in terms of return and risk, portfolios of developed countries provide much higher returns. In terms of risk, the portfolios of developing countries remain lower. Portfolios consisting of developing and developed countries yielded returns above the market index. When evaluated according to Sharpe ratios, portfolios created from developed countries outperformed portfolios of developing countries.