4-6 yaş Kuran kursu öğreticilerinin değerler eğitiminde drama yönteminin kullanımına ilişkin görüşleri (İzmir il örneği)
Opinions of 4-6 year old Quran course teachers on the use of drama method in values education (İzmir province example)
- Tez No: 763049
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı 4-6 yaş Kuran kurslarında eğitim alan çocuklara değerler eğitiminde drama yöntemi kullanımının kurs öğreticileri görüşleri ışığında incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu İzmir il merkezinde ve ilçelerinde görev yapan 4-6 yaş Kur'an kursu öğreticileri oluşturmuştur. Araştırmada müftülüklere bağlı Kuran kurslarında görevli 20 öğretici ile mülakatlar yapılmıştır. Çalışmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. 4- 6 yaş Kuran kursu öğreticilerinin görüşlerinden yararlanılarak değerler eğitiminde öğreticilerin drama alanındaki yeterliliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Görüşmelerden derlenen veriler içerik analizi yöntemiyle incelemeye tabi tutulmuştur. Katılımcıların drama ile ilgili kendilerini yeterli bulmadıkları ancak drama eğitimiyle ilgili kurslara katılmaya istekli oldukları, değerler eğitiminde drama yöntemini çoğunluğun uyguladığı ve en aktif kullanılması gereken yöntem olarak buldukları sonuçlarına ulaşılmıştır. Drama yönteminin en çok sabır, yardımlaşma, merhamet gibi değerlerin eğitiminde kullandıkları ve çocukların bu yöntem ile kendini ifade etmeyi, empati duygusunu, iş birliğini, karşılıklı anlayışı öğrendikleri ulaşılan diğer sonuçlardandır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the use of drama method in values education for children who are educated in Quran courses aged 4-6, under the views of course teachers. The sample group of the research occurred of 4-6 year old Quran course instructors working in İzmir city center and its districts. In the research, interviews were conducted with 20 teachers working in Quran courses affiliated to mufti offices. In the study, a semi-structured interview form was used. It is aimed to determine the proficiency of the teachers in the field of drama in the education of values by making use of the opinions of the 4-6 year old Quran course teachers. It was examined by the content analysis method compiled from the interviews. It was concluded that the participants did not find themselves sufficient about drama, but they were willing to participate in the courses related to drama education, that the majority of them used the drama method in values education and that ıt should be used most actively. It is among the other results that the drama method is mostly used in teaching values such as patience, cooperation and compassion, and that children learn to express themselves, empathy, cooperation and mutual understanding with this method.