Dayanıklılık ve kuvvet sporcularında, EKG'de ani ölüm riski parametrelerinin egzersiz öncesi ve sonrası kıyaslanması
Comparison of sudden DEATH risk parameters in endurance and strength athletes before and after exercise
  1. Tez No: 763073
  2. Yazar: OĞUZ KAĞAN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT ZERGEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Spor, Cardiology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Sporda ani ölüm, kardiyovasküler kollaps semptomlarının başlamasından sonra, 1-24 saat içerisinde kardiyak durma sebebiyle görülen doğal ve beklenmedik yaşam kaybı olarak tanımlanmaktadır. En sık nedeni kardiyak sebeplerdir. Tüm dünyada sporda ani ölümü önlemek için spora katılım öncesi değerlendirme yapılmaktadır ve bu değerlendirme elektrokardiyografiyi (EKG) de içermektedir. EKG'de ventriküler aritmi ve ani ölüm riskini öngören QT dispersiyonu, düzeltilmiş QT (QTc) dispersiyonu, Tpeak-end (Tp-e) intervali, Tp-e/QT ve Tp-e/QTc oranları gibi parametreler tanımlanmıştır. Bu parametrelerin sporcularda gözlenen kalp hipertrofisinde, patolojik hipertrofideki gibi sonuçları olup olmadığı bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, dayanıklılık ve kuvvet tipi egzersiz yapan sporcu grupları ile kontrol grubunun egzersiz katılımı öncesinde ve koşu bandı egzersizi sonrasında, EKG'de ani ölüm riski parametreleri açısından kıyaslanarak, riskin sporcu gruplarında artıp artmadığını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma dayanıklılık sporunu temsilen 30 futbolcu, kuvvet sporunu temsilen 30 vücut geliştirici ve 33 kontrol grubu katılımcısı olmak üzere toplamda 93 sağlıklı katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara, 15 dakikalık bir dinlenmenin ardından bir kere ve koşu bandında yaptıkları egzersizin sonrasında birinci dakikada bir kere olmak üzere toplamda iki defa EKG görüntülemesi yapılmıştır. EKG tetkikleri, bağımsız iki araştırmacı tarafından incelenmiş olup ani ölüm riskine dair parametrelere ait veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Sudden death in sports is defined as the natural and unexpected loss of life due to cardiac arrest within 1-24 hours after the onset of cardiovascular collapse symptoms. The most common reason is cardiac causes. All over the world, pre-participation evaluation is being carried out in order to prevent sudden death in sports and this evaluation also includes electrocardiography (ECG). Parameters such as QT dispersion, corrected QT (QTc) dispersion, Tpeak-end (Tp-e) interval, Tp-e/QT and Tp-e/QTc ratios, which predict ventricular arrhythmia and sudden death risk are defined in ECG. It is not known whether these parameters have the same results in cardiac hypertrophy observed in athletes as in pathological hypertrophy or not. The aim of this study is to compare the endurance and strength training groups with the control groups in terms of sudden death risk parameters in the ECG before and after the exercise participation in order to reveal whether the risk increases in the athlete groups. Materials and Methods: The study was compeleted on a total of 93 healthy participants, including 30 soccer players representing endurance sports, 30 bodybuilders representing strength sports, and 33 control group participants. ECG imaging was performed twice, once after a 15-minute rest and once in the first minute after exercising on the treadmill. ECG results were examined by two independent researchers, and the data on the parameters of the risk of sudden death were statistically evaluated.