Kas ağrısına göre modifiye edilmiş antrenmanların, kayaklı koşu sporcularında fiziksel fizyolojik ve yarışma performansları üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effects of modified training based on muscle soreness on physical, physiological, and competitive performance in cross-country skiers
  1. Tez No: 900036
  2. Yazar: TUNÇ İLÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN HAZAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırmanın amacı; kas ağrısına göre modifiye edilmiş antrenmanların, kayaklı koşu sporcularında fiziksel, fizyolojik ve yarışma performansları üzerine etkilerinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmaya 15-20 yaş aralığındaki, en az beş yıl boyunca Türkiye Kayak Federasyonu tarafından düzenlenen yarışmalara katılmış toplam 30 Kayaklı Koşu sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut yağ oranı değerleri PBF (vücut yağ yüzdesi), LBM (yağsız vücut ağırlığı) ve BMI (vücut kitle indeksi) sonuçları alınmıştır. Daha sonra katılımcılara maksimal egzersiz testi uygulandı ve tüketilen maksimum oksijen miktarı (MaxVO2), üretilen karbondioksit miktarı (VCO2), solunum kat sayısı (RQ), max nabız (HR), tüketilen maksimum oksijen tüketiminin, maksimum nabıza oranı (MaxVO2/HR) tespit edilmiştir. Yukarıda bahsedilen bu ölçümlerden bir hafta sonra gönüllülere wingate anaerobik testi uygulanmış ve bu test esnasında anaerobik güç değerlerinden Peak Power (W/kg), Avarage Power (W/kg), Minumum Power (W/kg), Power Drop (W/kg), Power Drop (%) ve toplam enerji üretimi sonuçları tespit edilmiştir. Sporcuların performanslarını değerlendirmek için h/p/cosmos, Quark Cped, Cosmed marka koşu bandı ve monark marka, ergomedic 894 E model (peak bike) bisiklet kullanılmıştır. Performans testleri alındıktan sonra tanımlayıcı istatistiklerde aritmetik ortalama, ortanca, standart sapma, minimum ve maksimum değerleri verilmiştir. Daha sonra verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro–Wilk testi sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş, iki gurubun ön ve son test karşılaştırmalarında Paired-Samples t testi uygulanmıştır. Guruplar arası karşılaştırmada independent samples t test kullanılıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The aim of this study is to investigate the effects of modified training based on muscle soreness on the physical, physiological, and competitive performance of cross-country skiers. Method: A total of 30 Cross-Country Skiing athletes, aged between 15-20 years, who have participated in competitions organized by the Turkish Ski Federation for at least five years, volunteered to participate in the study. The participants' height, body weight, body fat percentage (PBF), lean body mass (LBM), and body mass index (BMI) values were recorded. Initially, the volunteers' height, body weight, body fat percentage (PBF, LBM, and BMI) results were measured as explained below. Then, a maximal exercise test was conducted on the volunteers to determine the amount of maximum oxygen consumed (MaxVO2), the amount of carbon dioxide produced (VCO2), respiratory quotient (RQ), max pulse (HR), and MaxVO2/HR (ratio of maximum oxygen consumption to maximum pulse). One week after the aforementioned measurements, the Wingate anaerobic test was conducted on the volunteers. During this test, anaerobic power values such as Peak Power (W/kg), Average Power (W/kg), Minimum Power (W/kg), Power Drop (W/kg), Power Drop (%), and total energy production results were determined. To evaluate the athletes' performance, h/p/cosmos, Quark Cped Cosmed brand treadmill, and Monark brand, Ergomedic 894 E model (peak bike) bicycle were used. After the performance tests were conducted, descriptive statistics such as arithmetic mean, median, standard deviation, minimum, and maximum values were provided. The Shapiro-Wilk test was used to determine whether the data showed normal distribution. The data were found to be normally distributed, and Paired-Samples t test was applied for the pre- and post-test comparisons of the two groups.