Türkçe sözlük'te özel ad olarak etiketlenmiş sözlük birimleri üzerine tematik ve morfolojik inceleme (TDK-2019 örneği)
Thematic and morphological analysis on dictionary units labeled as proper names in the Turkish dictionary (TDK-2019 example)
  1. Tez No: 763107
  2. Yazar: AYLİN YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ERGENE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sözlükler, dilsel ögelerin muhafaza edilmesi ve dil kullanıcılarına kaynak oluşturması bakımından önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada amaç; TDK tarafından 2019 yılında basılan Türkçe Sözlük'te özel ad olarak etiketlenmiş sözlük birimleri belirlemek, tematik ve morfolojik açıdan incelemektir. Giriş bölümünde; sözlük, sözlükçülük geleneği, sözlük bilimi, ad bilimi ve bunun alt dallarından biri olan özel ad bilimi üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümü iki temel başlıkta ele alınmıştır. Birinci bölümde, TDK Türkçe Sözlük'ün 2019 baskısında bulunan özel ad olarak etiketlenmiş sözlük birimleri tematik açıdan incelenmiştir. İkinci bölümde ise aynı sözlük birimleri morfolojik olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dictionaries have an important place in terms of preserving linguistic items and creating resources for language users. The aim of this study; It is to determine the dictionary units labeled as proper nouns in the Turkish Dictionary published by TDK in 2019 and to examine them in terms of thematic and morphology. In the introduction section; dictionary, lexicography tradition, lexicology, onomastic and one of its sub-branches, proper nomenclature, are emphasized. The conclusion part is discussed under two main headings. In the first part, the dictionary units labeled as proper nouns in the 2019 edition of TDK Turkish Dictionary were analyzed thematically. In the second part, the same dictionary units are classified morphologically.