Elsa Schıaparellı'nin sürrealist yaklaşımının modaya yansıması
The reflection on fashion of Elsa Schiaparelli's surrealist approach
- Tez No: 876262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FİKRET ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Elsa Schiaparelli; Salvador Dali, Jean Cocteau, Meret Oppenheim gibi birçok sürrealist sanatçı ile işbirliği yapmıştır. Özellikle Salvador Dali ile olan işbirliğinde yaptığı Gözyaşı Elbisesi (Tears Dress), Istakoz Elbisesi (Lobster Dress), İskelet Elbise (Skeleton Dress) ve "Desk Suit'' gibi sürrealist tasarımlar Schiaparelli'yi zamanın ötesine taşımış, büyük sükse yaratmıştır. Schiaparelli, 1927'de açtığı modaevini İkinci Dünya Savaşı'ndan birkaç yıl sonra 1954'te kapatmak zorunda kalmıştır ve 1973'te hayatını kaybetmiştir. 2007'de lüks İtalyan markası Tod's şirketinin sahibi Diego Della Valle tarafından satın alınıp 2012'de yeniden canlandırılan Schiaparelli markası 2014'te podyumlara geri dönmüştür. Tezde, kapılarını yeniden açan ve yeni sanat yönetmeni Daniel Roseberry olan Maison Schiaparelli'nin günümüz tasarımlarının, Elsa Schiaparelli'nin benimsediği sürrealist çizgiyi takip edip etmediğine ve modaevinin eski başarısını yakalayıp yakalamadığına da değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
Elsa Schiaparelli collaborated with many surrealist artists like Salvador Dali, Jean Cocteau, Meret Oppenheim. Surrealist designs such as“Tears Dress'', ”Lobster Dress“, ”Skeleton Dress“ and ”Desk Suit", which she made especially in collaboration with Salvador Dali, carried Schiaparelli beyond time and made a great impression. Schiaparelli had to close her fashion house, which she opened in 1927, in 1954, a few years after the Second World War and in 1973 she died in Paris. The Schiaparelli brand, which was bought by Diego Della Valle, the owner of the Italian luxury brand Tod's in 2007 and revived in 2012, returned to the catwalks in 2014. In this thesis, it is also mentioned whether the current designs of Maison Schiaparelli, whose doors have reopened and whose new creative director is Daniel Roseberry, follow the surrealist line adopted by Elsa Schiaparelli and whether the fashion house has caught up with its former success.