Öğrenme analitiğine dayalı kişiselleştirilmiş geri bildirimlerin öğrencilerin çevrimiçi öz düzenleme becerileri ve çevrimiçi öğrenme motivasyonuna etkisinin karşılaştırılması
Personalized feedback based on learning analytics allows students to self-comparison of the effect of editing skills and online learning motivation
  1. Tez No: 763166
  2. Yazar: METE EREN TAŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR GEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada Öğrenme Analitiklerine Dayalı Kişiselleştirilmiş geri bildirimlerin öğrencilerin çevrimiçi öz düzenleme becerileri ve çevrimiçi öğrenme motivasyon düzeylerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada, 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde Kocaeli Üniversitesinde Türkçe Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerinde öğrenim görmekte olan öğrenciler yer almıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden deneysel desen ile gerçekleştirilmiştir. Yürütülen araştırmada yer alan veriler“Çevrimiçi Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği”ve Özbaşı vd (2018) tarafından Türkçeye çevrilen“Çevrimiçi Öğrenme Motivasyon Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda, öğrenme analitiklerine dayalı kişiselleştirilmiş geri bildirimlerin öğrencilerin çevrimiçi öz düzenleme becerileri ve çevrimiçi öğrenme motivasyon düzeyleri üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of Personalized feedback Based on Learning Analytics on students' online self-regulation skills and online learning motivation levels was investigated. In the research, students who are studying in the departments of Turkish Teaching and Preschool Teaching at Kocaeli University in the 2020-2021 academic year took part on a voluntary basis. The research was carried out with experimental design from quantitative research methods. The data in the conducted research were collected with the“Online Self-Regulation Skills Scale”and the“Online Learning Motivation Scale”translated into Turkish by Özbaşı et al (2018). As a result of the research, it was found that personalized feedback based on learning analytics has an effect on students' online self-regulation skills and online learning motivation levels. It has been seen that it is necessary to provide hardware support to students in online learning environments.