Mükelleflerin vergiye bakış açısı: İstanbul ili örneği
Taxpayers' perspective on tax: The case of Istanbul province
- Tez No: 763188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırma, İstanbul ilinde ikamet eden vergi mükelleflerinin vergiye bakış açısını ölçmek amacıyla 450 kişiye uygulanan anket ile yürütülmüştür. Bu araştırma ile mükelleflerin sahip olduğu birtakım kişisel özelliklerinin (eğitim durumu, yaş, gelir seviyesi, cinsiyet, medeni durum, meslek vb.) vergiye bakış açısını etkileyip etkilemediği incelenmiştir. Araştırmada yapılan literatür taraması sonucu oluşturulan 46 soruluk anket uygulanmıştır. Bu çalışmada vergi mükelleflerinin vergiyi nasıl algıladıkları, vergi yükünü nasıl hissettikleri, vergi oranlarını nasıl değerlendirdikleri gibi sorulara cevap aranmıştır. Çalışma kapsamında uygulanan anketin geçerliliği için uzman görüşleri alınarak güvenirlik testleri yapılmıştır. Anket sonuçlarının analizi için bilgisayar ortamında SPSS programı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre mükellefler vergi yükünü ağır bulduklarını, vergilerin adaletsiz olduklarını ve vergi aflarının dürüst mükellefleri cezalandırdığı görüşleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out with a questionnaire applied to 450 people in order to measure the tax perspective of taxpayers residing in Istanbul. With this research, it has been examined whether some personal characteristics of taxpayers (educational status, age, income level, gender, marital status, occupation, etc.) affect their perspective on tax. A questionnaire consisting of 46 questions, which was created as a result of the literature review, was applied in the research. In this study, answers were sought to questions such as how taxpayers perceive tax, how they feel the tax burden, and how they evaluate tax rates. Reliability tests were conducted by taking expert opinions for the validity of the questionnaire applied within the scope of the study. SPSS program was used in computer environment for the analysis of the survey results. According to the results obtained, it has emerged that taxpayers find the tax burden heavy, that taxes are unfair and that tax amnesties punish honest taxpayers.