Duvarlarında kanatçıklar bulunan kapalı hacimlerde laminer doğal konveksiyon ısı transferinin sayısal analizi
Numerical analysis of laminar natural convection in encloruses with fins attached to an active wall
  1. Tez No: 76319
  2. Yazar: ABBAS MUHAMMED İSMAİL KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞMET TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
DUVARLARINDA KANATÇIKLAR BULUNAN KAPALI HACİMLERDE LAMİNER DOĞAL KONVEKSİYON ISI TRANSFERİNİN SAYISAL ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Abbas Muhammed İsmail KÜÇÜK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1998 ÖZET Bu çalışmada, duvarlarından birinde kanatçıklar bulunan kapalı bir hacim içindeki doğal konveksiyon ısı transferinin sayısal analizi yapıldı. İki yan duvar farklı sabit sıcaklıklarda tutulurken, alt ve üst duvarlar yalıtıldı. Problemin matematiksel formulasyonu için eşlenik yaklaşım kullanıldı. Problemi sayısal olarak çözmek için, diferansiyel denklemler, sonlu kontrol hacimlerinde integre edilerek cebirsel denklemlere dönüştürüldü. Cebirsel denklemlerin çözümü için, SIMPLE algoritması esas alınarak bir bilgisayar programı geliştirildi Diferansiyel denklemlerin çözümünden elde edilen hız ve sıcaklık dağılımları kullanılarak, kanatçık uzunluğunun, kanatçık kalınlığının, kanalcık sayısının ve kanatçık ısı iletim katsayısının, akışkan hareketi ve ısı transferi üzerindeki etkileri araştırıldı. Çalışma sonunda, kapalı hacimler içindeki akışkan hareketi ve dolayısıyla ısı aktarımının, duvarlara kanatçıklar yerleştirilerek kontrol edilebileceği görüldü. Düşük Rayleigh sayılarında, ortalama Nusselt sayısı, kanatçık sayışırım ve uzunluğunun artışı ile artmaktadır. Buna karşılık, yüksek Rayleigh sayılarında, ortalama Nusselt sayısı, önce artan kanatçık sayısı ile artmakta, kanatçık sayısının daha fazla artmasıyla azalmaktadır. Kullanılan kanatçıkların ısı iletim katsayıları düşük olursa, kanatçık sayılan arttıkça ısı transferindeki azalma bütün Rayleigh sayılarında daha da belirginleşmektedir. Düşük Rayleigh sayılarında, kanatçık kalınlığının artması, ısı transferim arttırıcı yönde etki ederken, yüksek Rayleigh sayılarında, kanatçık kalınlığı arttıkça Nusselt sayısı azalmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.04.02 Kanatcıklı kapalı hacim, doğal konveksiyon, eşlenik ısı transferi 101 Doç. Dr. Haşmet TÜRKOĞLU
Özet (Çeviri)
11 NUMERICAL ANALYSIS OF LAMINAR NATURAL CONVECTION IN ENCLOSURES WITH FINS ATTACHED TO AN ACTIVE WALL (M. Sc. Thesis) Abbas Muhammed Ismail KÜÇÜK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1998 ABSTRACT In this study, vertical enclosures with conducting fins attached to the cold wall were considered. Side walls were kept at constant but different temperatures, while horizontal top and bottom walls were insulated. A conjugate formulation was used for the mathematical formulation of the problem, and a computer program based on the control volume approach and the SIMPLE algorithm was developed. Computaions were performed to investigate the effects of the fin configuration and Rayleigh number on the flow structure and heat transfer. It was observed that the heat transfer rate through an enclosure can be controlled by attaching fins to the wall(s) of the enclosure. At low Rayleigh numbers, the heat transfer rate increases with the increasing number of fins and the fin length. However, at higher Rayleigh numbers, the heat transfer rate can be decreased or increased by properly choosing the number of fins and the fin lengths. At low Rayleigh numbers, heat transfer rate increases with increasing fin thickness. However at high Rayleigh numbers, heat transfer rate decreases with increasing fin thickness. Science Code Key Words Page Numbers Adviser 625.04.02 Enclosures with fins, natural convection, conjugate heat transfer 101 Assoc. Prof. Dr. Haşmet TÜRKO?LU