Duvarlarında kanatçıklar bulunan kanalda akışkan akışı ve ısı transferinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical prediction of flow and heat transfer in a parallel plate channel with staggered fins
- Tez No: 165803
- Danışmanlar: PROF.DR. HAŞMET TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
DUVARLARINDA KANATÇHCLAR BULUNAN KANALDA AKIŞKAN AKIŞI VE ISI TRANSFERİNİN SAYISAL OLARAK İNCELENMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Mehmet Emin METİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET İki boyutlu ve kanatçıktı yatay bir kanalda laminer kararlı akışta akış ve ısı tranferi sayısal olarak incelenmiştir. Kanal iki paralel duvar ve kanatçıklardan oluşturulmuştur. Kanatçıklar alt ve üst duvara sapmak olarak yerleştirilmiştir. Her iki duvar da sabit sıcaklıkta tutulmuştur. Kontrol hacmi metodu ve SIMPLE algoritması kullanılarak bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Geliştirilen bilgisayar programı kullanılarak akışın hız ve sıcaklık dağılımı simüle edilmiştir. Düz kanal için sayısal hesaplamalar yapılarak, kanatçıklı kanal sayısal hesaplamaları için temel teşkil edilmiştir. Hesaplamalarda kanatçıklı kanalda Reynolds sayısının, kanatçık yüksekliğinin ve kanatçıklar arası mesafenin akışkan akışına ve ısı transferine olan etkileri araştırılmıştır. Artan Reynolds sayısıyla, Nusselt sayısı ve sürtünme katsayısı artmıştır. Genelde kanatçık yüksekliğinin artmasıyla Nusselt sayısı artmakmaktadır. Ancak kanatçık yüksekliği artıkça sürtünme katsayısı da önemli ölçüde artmaktadır. Kanatçık yükseldiği çok küçük olduğunda Nusselt sayısı düz kanal akışındaki Nusselt sayışma yaklaşmaktadır. Artan kanatçıklar arası mesafe ile Nusselt sayısı ve sürtünme katsayısı azalmıştır. Bilim Kodu : 625.05.04 Anahtar Kelimeler : Laminar Akış, kanatçık, iki boyut Sayfa Adedi :89 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Haşmet TÜRKOĞLU
Özet (Çeviri)
NUMERICAL PREDICTION OF FLOW AND HEAT TRANSFER IN A PARALLEL PLATE CHANNEL WITH STAGGERED FINS ( MJSc. Thesis ) Mehmet Emin METİN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT Fluid flow and heat transfer in two-dimensional finned channels were analyzed for constant property laminar flow. The channel is formed by two paralel plates to which fins are attached in a staggered fashion. Both the top and bottom plates were maintained at a constant temperature. To analyze the flow and heat transfer a computer program based on the finite control volume and SIMPLE algorithm was developed. Using the computer program developed, flow and temperature fields were simulated. Simulations in flat channels were used test the program before performing the simulations in the finned channels. In the finned channel the effects of the Reynolds number, fin height and fin spacing on the Nusselt number and friction coefficients were invertigated. Simulations showed that both Nusselt number and the friction coefficient increases with increasing Reynolds number and the fin height. It is also observed that with small fins Nusselt number of the finned channel approaches to the Nusselt number of the straight channel. Increase in the fin spacing reduces the Nusselt number and the friction coefficient Science Code : 625.05.04 Key Words : Laminar Flow, fin, two-dimensional Page Number : 89 Adviser : Prof. Dr. Haşmet TÜRKO?LU