Eprom emülatörü tasarım ve yapımı
Design and implementation of an eprom emulator
- Tez No: 76320
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, bir kişisel bilgisayara bağlanan bir EPROM emülatörü tasarımı yapılmış ve çalışan örnek bir model gerçekleştirilmiştir. Bu örnek model, bilgisayar ile haberleşerek değişik tiplerdeki EPROM'lan emüle edebilmektedir. EPROM emülatörüne, emüle edeceği EPROM'un verileri, haberleştiği bilgisayar vasıtasıyla yüklenmektedir. Bu yükleme işlemini yapan bilgisayar programı Windows işletim sisteminde çalışacak şekilde yazılmıştır. Program vasıtasıyla EPROM tipi seçilmekte, emülatöre veri dosyası yüklenmekte ve yüklenen veriler tekrar okunarak kontrol edilebilmektedir. İstenildiği takdirde, yeni veri dosyası yüklemeden, eski verilerin üzerinde değişiklik yapılabilmekte ve kaydedebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is about design and implementation of an EPROM emulator which is connected to a personal computer. This sample model of EPROM emulator which is connected to computer could emulate different type of EPROM's. The data file of EPROM which will be emulated is loaded by a computer program. The program runs at Windows operating system. The program loads the data file to the EPROM emulator and verifies it back. The type of EPROM could be choosen. Also without loading new data file, the contents of the data file could be changed and saved back to the computer.