YLSY bursu ile lisansüstü eğitim almış öğretim elemanlarının YLSY bursu ve lisansüstü eğitime ilişkin görüşleri
Opinions of academics who have received postgraduate education with YLSY scholarship about the YLSY scholarship and postgraduate education
  1. Tez No: 763211
  2. Yazar: FATMA KAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OĞUZ AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, YLSY Bursu kapsamında yurt dışında eğitim almış, Türkiye'deki üniversitelerde görev yapmakta olan öğretim elemanlarının yurda döndükten sonra deneyimleri doğrultusunda, YLSY Bursu ve lisansüstü eğitime ilişkin değerlendirmelerini incelemektir. Yöntem: Yapılan araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması deseni kullanılmıştır. Sekiz soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Görüşme formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde görüşmeye katılan kişilere ait demografik sorular; ikinci bölümde ise katılımcıların yurda döndükten sonra yaşadıkları deneyimlere ulaşmamızı amaçlayan sekiz adet soru bulunmaktadır. Görüşmeler, YLSY Bursu ile eğitim almış ve şu an Türkiye'deki üniversitelerde görev yapmakta olan on akademisyen ile gerçekleştirilmiştir. Veriler içerik analizi ile analiz edilip sonuca ulaşılmıştır. Bulgular: Araştırma bulgularına göre YLSY Bursu ile yurtdışında eğitim almış akademisyenler, YLSY Bursunu değerli ve önemli bir burs olarak görmektedirler. Burs sayesinde yurtdışında Dünya'nın en iyi üniversitelerinde eğitim alma şansı yakaladıklarını belirtmişlerdir. Yurda dönerken en büyük motivasyon kaynaklarının, hizmet etme, edindikleri bilgileri aktarabilme olduğu görülmektedir. Fakat yurda döndükten sonra karşı karşıya kaldıkları olumsuz durumların, bursun amacına ulaşmasını engellediği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç ve Öneriler: YLSY bursunun amaçlarından birisi mevcut öğretim elemanı ihtiyacını karşılamak olsa da bursiyerlerin yurda döndükten sonra yaşadıkları deneyimler doğrultusunda bu amaca ulaşılamadığı görülmüştür. Bursiyerlerin hak ettikleri kadrolara atanmama durumu YÖK ve üniversitelerin, akademik özgürlük, alt yapı eksiklikleri, alan ve bölümlerin olmaması gibi problemlerle birleşince, YLSY bursiyerleri nitelik olarak iyi bir eğitim almış olmalarına, donanımlı ve ülkeye bilim anlamında katkı sunacak durumda olmalarına rağmen sayısal bir değer olmanın ötesine geçememişlerdir. YLSY Bursu ile eğitim almış birçok öğretim elemanının olduğu, yetişmiş insan gücünün verimli kullanılmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Bu durumun olumlu bir duruma çevrilmesi için üniversitelerin MEB'den öğrenci gönderme taleplerini çok planlı yapması, ülkenin bilim ve teknoloji politikaları doğrultusunda ihtiyaç olan alanlarda öğrenci talebinde bulunulması, üniversite yönetimleri ya da vizyonu değişse bile yurda dönen öğrenciden daha iyi faydalanılmasının yollarını açacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to examine the opinions of academics who have trained abroad under the YLSY grant and are employed at universities in Turkey regarding the YLSY grant and postgraduate education in accordance with their experiences upon return. Method: The case study design, which belongs to qualitative research methods, was used in the study. A semi-structured interview questionnaire with eight questions was prepared. The interview questionnaire consists of two parts. The first part contains demographic questions about the individuals who participated in the interview, and the second part contains eight questions aimed at capturing the participants' experiences after returning to their home country. The interviews were conducted with 10 academics who have received YLSY scholarships and are currently working at universities in Turkey. The data were analyzed using content analysis and the result was obtained.Results: According to the research results, the academics who studied abroad with the YLSY scholarship consider the YLSY scholarship as a valuable and important scholarship. They stated that thanks to the scholarship, they had the opportunity to study abroad at the best universities in the world. Upon their return home, the greatest sources of motivation were service and sharing the knowledge they had gained. However, it was found that the negative situations they faced after returning to the country prevented the scholarship's aim to reach its goal. Conclusion and Suggestions: Although one of the goals of the YLSY grant is to meet current academic staffing needs, it has become apparent that this goal has not been met, as evidenced by the experiences of the grantees upon their return to the country. The situation that the fellows are not appointed to the positions they deserve, combined with the problems of the YÖK and the universities such as academic freedom, lack of infrastructure, shortage of faculties and departments, although the YLSY fellows are well educated and equipped and are able to make a scientific contribution to the country, they are still a numerical value. They have not been able to rise above. It has been shown that there are many teachers who have been trained with the YLSY scholarship, and the trained manpower is not used efficiently. In order for this situation to change for the better,universities should be very planned in their requests for sending students to the Ministry of National Education and request students in the fields that are needed in accordance with the country's science and technology policy, so that they can better benefit from returning students even if university administrations or their ideas change.