An assessment of mone-ylsy scholarship program from the perspectives of scholars: Changes in cultural, political, economic and educational perceptions
Meb-ylys burs programının bursiyerlerin bakış açılarından değerlendirilmesi: Kültürel, politik, ekonomik ve eğitimsel algılarında değişim
- Tez No: 345162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışma MEB-YLSY bursiyerlerinin görüşlerine dayanarak MEB-YLSY burs programını değerlendirmeyi ve bursiyerlerin kültürel, politik, ekonomik ve eğitimsel algılarındaki değişimi ve değişimlerin sebepleri belirlemeyi amaçlamıştır. Bu amaçları incelemek için karma araştırma deseni kullanılmıştır. İngilterede eğitim gören 18 katılımcıdan programı değerlendirmeye nitel veri toplanmıştır. Yine İngiltere?de eğitim gören 156 katılımcıdan onların kültürel, politik ve eğitimsel algılarındaki değişimleri ve bu değişimlerin sebepleri hakkında bilgi toplamak amacıyla araştırmacı tarafindan geliştirilen anket kullanılmıştır. Verilerin analizi için açımlayıcı faktör analizi, betimleyici istatistik ve regresyon için SPSS 20 programı kullanılmıştır. Bulgulara göre, MEB-YLSY burs programının amacı ve kazanımları öğrenci hareketliliği sağlamak, geleceğin akademisyenlerini yetiştirmek, yurtdışı deneyimi kazanmak, yeni açılan üniversiteleri desteklemek, Türkiye?deki bilimsel gelişmelere katkı sağlamak, dil becerisini geliştirmek ve uluslararası bir iletişim ağı oluşturmak olarak belirlenmiştir. Program hedeflenen rakamlara (5 yılda 5 bin bursiyer) tanıtım yetersizliği ve programın yapısal belirsizlikleri nedeniyle ulaşamamaktadır. MEB-YLSY bursiyerleri, aldıkları ücret, özlük hakları, akademik danışma, Türkiye? deki universitelerdeki danışmanlarla ve MEB?in kendisi ile iletişim kurma, bürokratik işlemler ve zorunlu hizmet süresi gibi konularda şikâyet etmektedirler. MEB-YLSY bursiyerleri farklı fikirlere açık olma, farklılıklara yönelik özen gösterme, bireysel farklılıklara daha fazla saygı duyma, farklı milletlere, etnisitelere ve dinlere yönelik önyargıyı azaltma gibi bazı değişiklikler oluşmuştur. Bu değişikliklerin nedeni ev sahibi ülkenin kültürel, politik, ekonomik ve eğitimsel dinamikleri ve özellikleridir. Değişim kültürel, politik ve eğitimsel sebeplerle ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess MoNE-YLSY scholarship program relying on the opinions of scholars, and determine the changes in scholars? cultural political, economic and educational perceptions and the reasons that lie behind the changes. Mixed design was used to examine the stated purpose. Qualitative data were collected from 18 participants studying in the UK to obtain information on the program. A self-developed questionnaire was delivered to 156 participants studying in the UK to obtain information on the changes in scholars? perceptions and the reasons. SPSS Statistics 20 was utilized for the explanatory factor analysis, descriptive statistics and regression analysis. According to the results, the aims and objectives of MoNE-YLSY scholarship program were student mobility, training future academics, gaining overseas experiences, strengthening new-opened universities, contributing to scientific developments in Turkey, gaining language skills, and international networking. The program did not accomplish its aims and objectives regarding sending determined number of students due to lack of advertising, and unsystematic structure. MoNE-YLSY scholars complained about the amount of stipend, lack of employee rights, academic advisory, miscommunication with MoNE and consultants at universities in Turkey, bureaucratic procedures and the duration of compulsory service. MoNE-YLSY scholars underwent some changes such as becoming more open to different ideas, being more respectful to individual differences, decreasing their prejudice against different nations, religions, and ethnicity. The reasons of these changes are the cultural, political, economic and educational characteristics of the host society. The changes in scholars? perceptions were only related with cultural, political and educational reasons.