Decision making process in the academic career orientation: Agentic and communal perspectives of Turkish postgraduate education scholars
Akademik kariyer yönelimi belirlenmesinde karar verme süreci: Türkiye'nin burslu yükseköğretim öğrencilerine bireyci ve toplumcu bir bakış
  1. Tez No: 431528
  2. Yazar: ZEYNEP MERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
The Turkish government supports graduate students who want to have higher education overseas, with a scholarship based on Law number 1416. This scholarship currently called“Selecting and Appointing the Candidates to Send Abroad for Postgraduate Education”(YLSY) is now in operation to educate the next generation of academics from Turkey. In this study an investigation was conducted to explore the career decision making process of Turkish academic candidates for the YLSY scholarship. This study seeks to understand the YLSY candidates' early career decisions, its shift towards an academic career, and the awareness of candidates for possible ways to become an academic. The study also questioned the reasons scholars would revisit their decisions to analyse whether or not if to stay in this particular scholarship overtime. This study serves as an in-depth analysis of scholarship program, which is very much needed to understand the needs of the candidates for an academic career. Even if the research specifically focuses on YLSY, findings -on the decision making process for academic career especially with financial support from various institutions- are generalizable to alternative scholarship programs as well. An extensive literature review is presented to explain the national laws that are binding for academics and for the YLSY students in Turkey. The literature surrounding the decision making process is showing the availability of alternative theories. The educational decision making process and agentic and communal factors that affect these career decisions of future academics are also explained. In this study, interviews were conducted to gain an enhanced understanding of the current candidates' cognitions and emotions. Nine female and ten male participants were recruited using snowball and convenience sampling, primarily from Istanbul University. The participants answered seven demographic questions and 23 semi-structured interview questions in a classroom condition. The transcribed data were analysed using content analysis and the rational decision making steps were observed in the data. Five super-ordinate themes emerged from the data that explain the decision making as a process. The five themes are: early career decision and the reasons for decision shift, possibilities participants have for academic career, consideration of YLSY, the binding decision and evaluation of the final decision. The results implied a rational decision and careful consideration of both the agentic and the communal factors surrounding the decision. The five stage of the rational decision in this study is; firstly they made career identification and need analysis, than they considered the possibilities to pay for education, based on their evaluation which is also triggered by the agentic and communal reasons to participant in YLSY they finalized their decision to participate in YLSY. Of course making decision doesn't mean that this process is finished candidates revisit their decisions due to variety of factors like, role ambiguity and lack of support. The results of the current study were discussed under the light of the available literature.
Özet (Çeviri)
Türkiye Cumhuriyeti, 1416 sayılı kanuna dayanan bir burs ile yurt dışında eğitimini ilerletmek isteyen öğrencileri desteklemektedir. Bu bursun adı Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) olup ve güzümüzde geleceğin akademik personelini yetiştirmek için kullanılmaktadır. Bu araştırma YLSY bursuna katılan akademisyen adaylarının kariyerleri için karar verme süreçlerini incelemek için gerçekleştirilmiştir. YLSY adaylarının ilk kariyer kararları, bu kararın akademik kariyere dönüşümü ve adayların akademisyen olmayı mümkün kılan yollar hakkında bilgisi anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu araştırma ayrıca akademisyen adaylarının kararlarını gözden geçirme ve bursta kalma fikirlerini değerlendirme nedenlerini de sorgulamıştır. Bu araştırma YLSY programının derinlemesine analizi olma işlevine de sahiptir. Bu sayede akademisyen adaylarının kariyer ihtiyaçları anlaşılabilecektir. Özel olarak YLSY programına odaklanma birlikte bu araştrmanın bulguları farklı finansal destekler alarak akademik kariyerini sürdürmeye çalışanların karar verme süreçlerini anlamak üzere genellenebilir. Tez kapsamında, öncelikle YLSY öğrencileri ve akademisyen adayları için bağlayıcı olan kanunlar kapsamlı bir şekilde sunuldu. Ayrıca karar verme süreçleri etrafında oluşturulan literatür ilgili teorilere değinilerek açıklandı. Yurtdışı eğitim kararı, kişisel ve toplumsal faktörler gibi geleceğin akademisyenlerinin kariyer kararının üzerinde etkisi bulunan faktörler de incelemeye eklendi. Bu çalışmada katılımcıların duygularını ve düşünce süreçlerini derinlemesine anlayabilmek için araştırma yöntemi olarak yüz yüze ve birebir mülakat tekniği kullanıldı. Dokuz kadın ve on erkek katılımcı kartopu yöntemi ve kolay erişimli örnekleme yöntemleri kullanılarak büyük çoğunluğu İstanbul Üniversitesi'nden seçildi. Katılımcılar yedi demografik ve yirmi üç yarı yapılandırılmış mülakat sorusuna araştırma için rezerve edilen sınıf ortamında cevap verdi. Deşifre edilen veri tümdengelimsel içerik analizi yöntemi kullanılarak incelendi ve rasyonel karar verme adımları veri içerisinde tanımlandı. Beş ana tema veri içerisinde belirlendi ve karar verme mekanizması adımlarına göre sınıflandırıldı. Bu beş ana tema; ilk kariyer kararı ve değişiminin nedenleri, akademik kariyer için katılımcıların olanakları, YLSY'nin değerlendirilmesi, bağlayıcı karar ve son olarak da kararın tekrar gözden geçirilmesini açıklamıştır. Araştırmanın sonucu katılımcıların kararlarını kişisel ve toplumsal açılardan değerlendirerek dikkatle karar verdiklerini belirtmektedir. Özetle bu araştırma, akademisyen adaylarının yollarının başında etkilendikleri kişisel ve toplumsal faktörleri inceleyerek kariyer kararı verme literatürüne katkıda bulunmuştur. Bulgular mevcut literatürü ışığında tartışılmaktadır.