Emotion regulation and social media addiction: Investigating the role of basic psychological need experiences
Duygu düzenleme ve sosyal medya bağımlılığı: Temel psikolojik ihtiyaç deneyimlerinin rolünün araştırılması
  1. Tez No: 763224
  2. Yazar: HAKAN AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BERNA SARI ARASIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, sosyal medya bağımlılığı, altında yatan potansiyel iki psikolojik faktör ile (duygu düzenleme ve temel psikolojik ihtiyaç deneyimleri) birlikte incelenmiştir. Araştırmanın amacı, duygu düzenleme güçlükleri ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide ihtiyaç engellenmesi deneyimlerinin aracı rolünü incelemektir. Araştırmaya, sosyal medyayı kullanan 18-25 yaş arası (Ort. = 19.66, SS = 1.45) gönüllü 320 üniversite öğrencisi çevrimiçi formlar aracılığıyla katılmıştır. Veri toplamak için Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği-Kısa Form, Temel Psikolojik İhtiyaç Doyum ve Engellenme Ölçeği ve Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlar, duygu düzenleme güçlüklerinin sosyal medya bağımlılığı ile olumlu yönde bağlantılı olduğunu göstermiştir. İhtiyaç engellenmesi deneyimleri, duygu düzenleme güçlükleri ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkiye kısmen aracılık etmiştir. Davranışsal bağımlılık bağlamında, mevcut araştırma, sosyal medya bağımlılığının altında yatan psikolojik faktörlerle ilgili literatüre ek bilgi sağlamıştır. Bulgular, sosyal medya bağımlılığının önlenmesi ve tedavisinde duygu düzenlemenin ve temel psikolojik ihtiyaçların önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the present research, social media addiction was investigated together with two potential underlying psychological factors: emotion regulation and basic psychological need experiences. The aim of the research was to examine the mediating role of experiences of need frustration in the relationship between emotion regulation difficulties and social media addiction. Volunteered 320 university students between the ages of 18-25 (M = 19.66, SD = 1.45) who use social media participated in the research via online forms. The Demographic Information Form, Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form, Basic Psychological Need Satisfaction and Frustration Scale, and Social Media Addiction Scale were used to collect data. Results indicated that emotion regulation difficulties were positively linked to social media addiction. Experiences of need frustration partially mediated the relationship between emotion regulation difficulties and social media addiction. In the behavioral addiction context, the present research provided additional information to the literature regarding underlying psychological factors of social media addiction. The findings imply the importance of emotion regulation and basic psychological needs in the prevention and treatment of social media addiction.