The quest for economic constitution in Ethiopia
Etiyopyada ekonomik anayasa arayışı
  1. Tez No: 763225
  2. Yazar: YONAS GİRMA ADIMASSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BİLİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Anayasa, belirli bir yönetim biçiminin yol haritası olduğundan, ekonomik rehberlik olarak kullanılabilir. Bir ekonomik anayasanın evrensel olarak kabul edilmiş bir standardı olmamasına rağmen, genellikle temel ekonomik konuları, mali kuralları, ekonomik hakları ve kurumları sistematik bir şekilde içermesi beklenir. Bir anayasayı daha ekonomik yapan şey, tezde tartışılan çeşitli faktörlere bağlıdır. Bir ekonomik anayasanın teorileri ve ilkelerinin kısa bir tanımını vermenin yanı sıra, bu tez esas olarak Etiyopya anayasal çerçevesini ekonomik bakış açısından incelemektedir. Bu tez ayrıca, FDRE anayasasının, devletin ekonomik büyümeyi ve istikrarı geliştirmesine yardımcı olacak ekonomik üstü kuralları yeterince dahil edip etmediğini analiz etmeye de ayrılmıştır. Böylece temel anayasal ilkeler, ekonomik haklar, mali kısıtlamalar, ekonomik kurumlar ve mali uygulamalar derinlemesine analiz edilmiştir. 5 FDRE anayasası takıntılı bir şekilde etnik temelli grup haklarını vurguladığı için eleştirilmiş olsa da anayasal-ekonomik hükümler hafife alınmamıştır. Aslında, Etiyopya'nın etnik grupları ekonomik ilerlemesini sağlamak olan temel amacını gerçekleştirme perspektifinden anayasanın ekonomik boyutunda boşluklar ve boşluklar var. Örneğin, bazı ekonomik kurumların bağımsızlığı ne anayasal olarak garanti altına alınmış ne de pratikte gözetilmiştir. Bu nedenle, çalışma, temel ekonomik konuları dahil etmek ve kurumsal tarafsızlığı sağlamak için FDRE anayasasında bir değişiklik yapılması gerektiğini önermektedir. Ayrıca anayasa, temel ekonomik hakları, özellikle de kentsel arazilerin vatandaşlara mülkiyetini güçlendiren bir reform getirmelidir.
Özet (Çeviri)
As a constitution is a road map of a specific polity, it can be used as economic guidance. Despite no universally accepted standard of an economic constitution, it is supposed to systematically incorporate fundamental economic topics, fiscal rules, economic rights, and institutions. What makes a constitution more economical depends on various factors discussed in the thesis. Therefore, besides providing a brief description of the theories and principles of an economic constitution, this thesis mainly examines the Ethiopian constitutional framework from the economic point of view. The thesis is also devoted to analyzing whether the FDRE constitution adequately incorporated supra economic rules that would help the state enhance economic growth and stability. Thus, fundamental constitutional principles, economic rights, fiscal constraints, economic institutions, and financial practices have been analyzed thoroughly. Although the FDRE constitution was criticized for obsessively emphasizing ethnic-based group rights, the constitutional-economic provisions are not underestimated. However, there are gaps and loopholes in the economic aspect of the Constitution from the perspective of achieving its fundamental aim of economic advancement. For example, the independence of some economic institutions is neither constitutionally guaranteed nor practically observed. Hence, the study recommends that there should be an amendment to the FDRE constitution to incorporate core economic matters and ensure institutional efficiency. Moreover, the Constitution should introduce a reform that strengthens fundamental economic rights, particularly citizens' ownership of urban land and freedom of contract.