Şehir marka kişiliği ve şehir imajının algılanan hizmet kalitesine etkisi: Müze örneği
The effect of city brand personality and city image on perceived service quality: Museum example
- Tez No: 763226
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL CELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Günümüzde küresel rekabet ortamında marka şehir kavramı oldukça önemli olmaktadır. Şehirlerin tanıtımının yapılması, şehrin imajı, ekonomik ve kültürel aktivitelere ev sahipliği yapması şehrin ön plana çıkması için kullanılabilmektedir. Şehir marka kişiliği ve şehir imajı yerleşimcilerin şehre ait algı geliştirmesine olanak tanımaktadır. Yerleşimcilerin algıları olumlu, olumsuz veya nötr olabilmektedir. Bu bakımdan yerleşimcilerin şehre ait algılarını ölçmek için çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada şehir marka kişiliği ve şehir imajının algılanan hizmet kalitesine etkisi ölçümlenmiştir. Şehir marka kişiliği ve şehir imajının algılanan hizmet kalitesine etkisinin ölçülmesi için anket uygulaması yapılmıştır. Hazırlanan anketler Konya ilinde ikamet eden 388 kişiye kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak uygulanmıştır. Araştırma sonucunda şehir marka kişiliği ve şehir imajının algılanan hizmet kalitesine etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the concept of a brand city is very important in a global competitive environment. The promotion of cities, the image of the city, the hosting of economic and cultural activities can be used to bring the city to the forefront. City brand personality and city image allow settlers to develop a perception of the city. The perceptions of the settlers can be positive, negative or neutral. In this regard, a study was conducted to measure the perception of settlers about the city. In this study, the effect of city brand personality and city image on perceived service quality was measured. In order to measure the impact of city brand personality and city image on perceived service quality, a survey was conducted. The prepared questionnaires were applied to 388 people residing in Konya province using the easy-to-use sampling method. As a result of the research, it was concluded that city brand personality and city image have an impact on perceived service quality.