Turizm diplomasisinde profesyonel turist rehberlerinin rolü
The role of professional tourist guides in tourism diplomacy
  1. Tez No: 763228
  2. Yazar: BİLGE ARICAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ÖZDEMİR AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm ve Otel İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Turizm diplomasisinde profesyonel turist rehberlerinin rollerini konu edinen araştırmada; turist rehberlerinin turizm diplomasisindeki bu rolleri ile Türkiye'nin turizm unsurlarını kullanarak, rolleri ile bütünleştirerek nasıl etkili olabilecekleri ve bu etkiyi arttırmak için sahip olmaları gereken yetilerinin belirlenmesi de araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Ayrıca; bu araştırma, Türkiye'de son yıllarda literatüre giren kamu diplomasisi ve onun bir alt kolu olan turizm diplomasisi kavramlarına açıklık getirmek için yapılmıştır. Bu kavramları tarihsel ve kurumsal açıdan analiz etmek, kamu ve turizm diplomasisinin bağlantılı olduğu kavramlarla olan ilişkilerini ortaya koymak; araştırmanın bir diğer konusunu oluşturmaktadır. Bu araştırmada; nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini de Türkiye'de görev yapan profesyonel turist rehberleri oluşturmaktadır. Örneklemi ise bu meslek grubunda en az 4 yıl deneyim sahibi, ağırlıklı olarak yabancı turistlere, protokol ve üst düzey devlet erkanına rehberlik eden profesyonel turist rehberlerinden oluşmaktadır. Araştırmada örnekleme yöntemi olarak amaçlı örneklem yöntemlerinden durum örneklemesi yöntemi kullanılmıştır. Örneklemin belirlenmesi sürecinde amaca uygun kişilerle görüşülmesine özen gösterilmiştir. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Veriler Maxqda 2022 Analiz Programı ile analiz edilmiştir. Katılımcıların genel görüşlerine göre; turizm diplomasisinde profesyonel turist rehberlerinin rolü oldukça önemlidir. Özellikle uluslararası itibarı güçlendirmede turizm diplomasisi ve bunun içerisinde bulunan rehberlerin ülkenin imajı ve tanınması konusunda önemli bir rolünün olduğu belirtilmiştir ve en önemli bulgular içerisinde yer almaktadır. Bulgular sonucunda; turist rehberlerinin turizm elçiliği rolü; ülkenin turizm diplomasisinde önemli bir yere sahiptir. Kültürel mirası ve turizm değerleri oldukça zengin olan Türkiye'nin ulus markalamasının doğru ve etkili bir şekilde yapılması, Dünya kamuoyunda güçlü ve sürekli bir itibara sahip olabilmesini sağlayacaktır. Bu bağlamda; profesyonel turist rehberlerine daha fazla önem verilerek, işbirliği yapılmalıdır. Böylece turizm diplomasisinin en önemli unsurlarından olan rehberler sayesinde; daha olumlu ve etkili ülke izlenimi bırakılabilmesine olanak sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In the research on the roles of professional tourist guides in tourism diplomacy; The aim of the research is to determine how tourist guides can be effective by using these roles in tourism diplomacy and by integrating Turkey's tourism elements with their roles and to determine the skills they need to have in order to increase this effect. Moreover; This research was carried out to clarify the concepts of public diplomacy and tourism diplomacy, which is a sub-branch of it, which has entered the literature in recent years in Turkey. To analyze these concepts from a historical and institutional perspective, to reveal their relations with the concepts that public and tourism diplomacy are related to; constitutes another subject of the research. In this research; Qualitative research method was used. The universe of the research consists of professional tourist guides working in Turkey. The sample consists of professional tourist guides who have at least 4 years of experience in this profession, mainly guiding foreign tourists, protocol and high-level government officials. The case sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used as the sampling method in the research. In the process of determining the sample, care was taken to interview people who were suitable for the purpose. Semi-structured interview technique was used as data collection tool. The data were analyzed with the Maxqda 2022 Analysis Program. According to the general opinions of the participants; The role of professional tourist guides in tourism diplomacy is very important. It has been stated that tourism diplomacy and the guides involved in it have an important role in strengthening the international reputation, especially in the image and recognition of the country, and it is among the most important findings. As a result of the findings; role of tourist guides as tourism ambassadors; It has an important place in the tourism diplomacy of the country. The correct and effective national branding of Turkey, which has a rich cultural heritage and tourism values, will ensure that it has a strong and permanent reputation in the world public opinion. In this context; More emphasis should be placed on professional tourist guides and cooperation should be made. Thus, thanks to the guides, one of the most important elements of tourism diplomacy; it will be possible to leave a more positive and effective country impression.