Green it behavior of young generation
Genç neslin yeşil bilgi teknolojileri davranışı
- Tez No: 763227
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SEBA ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bilgi teknolojilerinin rolünün dünyada yadsınamayacak ölçüde artmasına paralel olarak çevre üzerindeki etkisi de günlük yaşamımızda önemli hale gelmektedir. Yeşil bilgi teknolojileri ilk ele alındığından bu yana 15 yıldır birçok çalışmada bahsedilmiştir. Bu konsept hem kurumlar hem de bireyler için sürdürülebilir uygulamalar açısından bilgi teknolojilerinin çevre üzerindeki etkisine dikkat çekmektedir. Bu çalışma, Türkiye'de yaşayan üniversite öğrencilerinin Yeşil Bilgi Teknolojileri davranışlarına açıklama getirmek amacını gütmektedir. Bu çalışmada, Yeşil Bilgi Teknolojileri Davranışını çeşitli değişkenlerle anlamak için teorik bir model oluşturulmuştur. Aynı zamanda, modeldeki her değişken için bir anket hazırlanmış ve anonim bir şekilde üniversite öğrencileri tarafından cevaplanmıştır. 242 katılımcıdan toplanan veriler doğrultusunda, yüksek çevre yanlısı davranışlar ve yüksek yeşil bilgi teknolojileri farkındalığının, Yeşil Bilgi Teknolojilerine olan tutumu istatiksel ilişki ile etkilediği görülmüştür. Ayrıca, Yeşil Bilgi Teknolojilerine olan tutumunun ise pozitif, istatiksel ve kayda değer ölçüde yeşil bilgi teknolojileri davranışını etkilediği görülmüştür. Öte yandan, Genel Bilgi Teknolojileri kullanım düzeyinin diğer değişkenlerin aksine istatiksel bir etkisi görülmemiştir. Bunun haricinde, öğrencilerin bilgi teknolojileri ile ilgili bir bölüm okuyup okumamasının, tıpkı yaş farklılıklarında olduğu gibi, Yeşil Bilgi Teknolojileri tutumlarını istatiksel olarak farklı etkilemediği görülmüştür. Bu çalışma ile genç neslin yüksek çevre bilinci ve yüksek yeşil bilgi teknolojileri farkındalığı ile yüksek oranda yeşil bilgi teknolojileri davranışlarının ilişik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As IT's role in the world tremendously has been increasing each day, its effects on the environment has been becoming more crucial for our daily lives. Green IT has been investigated in the literature for almost 15 years since it was first mentioned. It focuses on IT's role in the environment in regard to sustainable practices for both organizations and individuals. This study aims to provide a comprehensive understanding on the precedent effects of Green IT Behavior of students living in Turkey. In this study, a theoretical model was developed to understand the Green IT Behavior with several variables. Moreover, a relevant questionnaire was developed for each variable and surveyed through universities anonymously. Based on the data collected from 242 respondents, it is concluded that the higher pro-environmental behaviors and higher Green IT awareness lead to a much higher statistical significant relationship with Green IT Attitude of students. In addition, Green IT Attitude is positively, statistically and significantly associated with Green IT Behavior. However, the General IT Usage Level does not have a similar relationship as others have. Moreover, although students vary in the areas they study as whether they study in IT related or not, their Green IT Attitude does not differ from each other just as their age differences do not differ statistically explaining their Green IT Attitude as well. For students, this study demonstrates that the more pro-environmental and the more aware in Green IT leads higher Green IT practices overall.