Uluslararası halkla ilişkiler ve kamu diplomasisi bağlamında Türkiye'nin turizm diplomasisinde kültürel miras ögelerinin yeri
The place of cultural heritage elements in Turkey's tourism diplomacy in the context of international public relations and public diplomacy
  1. Tez No: 758976
  2. Yazar: HİLAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE ASLI SANCAR DEMREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
“Uluslararası Halkla İlişkiler ve Kamu Diplomasisi Bağlamında Türkiye'nin Turizm Diplomasisinde Kültürel Miras Ögelerinin Yeri”başlıklı bu tezde, Türkiye'nin turizm diplomasisinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde ve Geçici Listede bulunan kültür mirasının yeri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında,“UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girmiş yerler ve bunların statülerinin, Türkiye ile ilgili imaj üzerinde rolü vardır.”,“Türkiye'nin arkeolojik ve kültürel zenginliği, Türkiye imajında olumlu rol oynamaktadır.”ve“Kültürel miras ögeleri ve buna bağlı turizm diplomasisi, Türkiye'nin kamu diplomasisinde önemli bir yer kaplamaktadır.”hipotezleri çevrim içi anket ve içerik analizi yöntemleri kullanılarak test edilmiş ve üç hipotez de doğrulanmıştır. Çalışma kapsamında, öncelikle hedef kitlelerdeki Türkiye imajı ve bu imajda Dünya Kültür Mirası ögelerinin yeri incelenmiştir. Çalışmada, birinci ve ikinci hipotezi test etmek için çevrim içi anket yöntemi uygulanırken, üçüncü hipotezin test edilmesi için Go Türkiye Twitter hesabının 01.06.2019 – 31.12.2019 tarihleri arasındaki 492 tweeti içerik analizine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled“The Place of Cultural Heritage Elements in Turkey's Tourism Diplomacy in the Context of International Public Relations and Public Diplomacy”, the place of cultural heritage in the UNESCO World Cultural Heritage List and the Tentative List in Turkey's tourism diplomacy has been investigated. Within the scope of the study,“Places included in the UNESCO World Cultural Heritage List and their status have a role on the image of Turkey.”,“Turkey's archaeological and cultural wealth plays a positive role in the image of Turkey.”and“Cultural heritage elements and related tourism diplomacy occupy an important place in Turkey's public diplomacy.”were tested using online survey and content analysis methods, and all three hypotheses were confirmed. Within the scope of the study, first of all, the image of Turkey in the target audiences and the place of World Cultural Heritage elements in this image were examined. In the study, while the online survey method was applied to test the first and second hypotheses, 492 tweets of Go Turkey Twitter account between 01.06.2019 and 31.12.2019 were subjected to content analysis to test the third hypothesis.