Üniversite yaşamına uyum ile Covıd-19'un yaşam kalitesine etkisi, salgına yönelik algı ve tutumlar arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationship between adjustment to university life and the impact of Covid-19 on quality of life, perceptions and attitudes towards the epidemic
  1. Tez No: 763233
  2. Yazar: FATMA BETÜL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİSU NEHİR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin Covid-19'a yönelik algı ve tutumlarını, Covid-19'un yaşam kalitelerine etkilerini ve bunlara bağlı üniversite yaşamına uyum düzeylerini incelenmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Covid-19 sürecinde online ve yüz yüze eğitimi deneyimlemiş olan ve kolayda örneklem yoluna başvurularak elde edilen 405 üniversite öğrencisine (296 kadın, 109 erkek), Demografik Bilgi Formu, Üniversite Yaşamına Uyum Ölçeği, Koronavirüs (Covıd-19) Salgınına Yönelik Algı ve Tutumları Değerlendirme Ölçeği ve Covıd-19'un Yaşam Kalitesine Etkisi Ölçeği (COV19-QoLTR) uygulanmıştır. Veriler çevrimiçi olarak toplanmış SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma amaçları kapsamında yapılan analizlerde, parametrik analiz yöntemleri tercih edilmiştir. Katılımcıların üniversite yaşamına uyum düzeyleri, Covid-19'un yaşam kalitesine etkisi ve Covid-19'a yönelik algı ve tutumları demografik değişkenlere göre incelenirken bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü anova analizleri kullanılmıştır. Tek yönlü anova analizinde meydana gelen anlamlı farklar ise post-hoc testlerinden Tukey testi ile incelenmiştir. Üniversite yaşamına uyum düzeyleri, Covid-19'un yaşam kalitesine etkisi ve Covid-19'a yönelik algı ve tutumlar arasındaki ilişki pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. İstatistiksel sonuçların yorumlanmasında .05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır. Araştırma bulgularına göre üniversite öğrencilerinin uyum düzeyleri (toplam puan, kişisel uyum, sosyal uyum) ile Covid-19'a yönelik algı ve tutumların toplam puanı arasında anlamlı düzeyde ilişki bulunamamıştır (p>.05). Ancak akademik uyum ile Covid-19'a yönelik algı ve tutumlar arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur (p.05). Üniversite öğrencilerinin üniversite yaşamına uyum düzeyine ait toplam puan, kişisel uyum, sosyal uyum boyutları ile Covid-19'un yaşam kalitesine etkisi arasında anlamlı negatif yönde ilişki bulunmuştur. Ancak akademik uyum ile Covid-19'un yaşam kalitesine etkisi arasında anlamlı düzeyde ilişki bulunamamıştır (p>.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the perceptions and attitudes of university students toward Covid-19, and also examine the effects of Covid-19 on their quality of life and their level of adjustment to university life. For this purpose, those who have observed online and face-to-face training during the Covid-19 process, and Demographic Information Form, Adjustment to University Life Scale, Perceptions and Attitudes towards COVID-19 Pandemic Questionnaire and The Impact of COVID-19 on Quality of Life Scale (COV19-QoLTR) were applied to 405 university students by using the easy sampling method. The data were collected online and analyzed with the SPSS 25.0 package program. In the analyzes made within the scope of the research, parametric analysis methods were preferred. While the level of adjustment of the participants to university life, the Impact of Covid-19 on quality of life, and the effect of Covid-19 on quality of life and perceptions and attitudes towards Covid-19 were examined according to demographic variables, independent groups t-test and one-way ANOVA analysis were used. Significant differences in one-way ANOVA analysis were analyzed with the Tukey test, one of the posthoc tests. Levels of adjustment to university life, impact of Covid-19 on quality of life, and the relationship between perceptions and attitudes towards Covid-19 was examined by Pearson correlation analysis. In interpreting statistical results, the significance level of .05 was taken as a basis. According to the results of the research, no significant relationship was found between compliance levels (total score, personal adjustment, social adjustment) of university students and the total score of perceptions and attitudes towards Covid-19. However, (p>.05) a positive correlation was found between academic adjustment and perceptions and attitudes towards Covid-19. While there was a significant positive relationship between the perception and attitude levels of university students towards Covid-19, the total score, causes Perception, avoidance behaviors sub-dimensions, and the effect of Covid-19 on quality of life, a negative relationship was found with the control perception (p.05).