Ulaştırma sektörleri arasındaki öncelik sorunu ve etkileri
The Problem of priority between transportation sectors and their effects
  1. Tez No: 76328
  2. Yazar: ESİN SEBETCİ (KÜÇÜKAVŞAR)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma, ekonomik kalkınma sürecinde ulaştırmanın rolü ve önemini belirleyerek, ülkemizdeki ulaştırma sektörünün sorunlarını irdelemiştir. Alt sektörlerin kendilerine özgü nitelikleri, avantaj ve dezavantajları ile mevcut durumları değerlendirilerek, hiç birinin tek başına yeterli olmadığı ortaya konulmuştur. Geçmişten günümüze Türkiye'nin ulaştırma politikaları doğrultusunda taşıma sektörleri arasında yaşanan öncelik sorunu belirlenerek, ezici rekabetin neden olduğu kayıplar incelenmiştir. Bütün bu veriler ışığında; her geçen yıl binlerce kişinin ölümünün, sakat kalmasının, maddi manevi büyük kayıplara uğranmasının nedeni: karayolu ulaşımına aşırı talep ve bundan kaynaklanan trafik yoğunluğu olarak belirlenmiştir. Son bölümde ulaştırma sistemindeki dengesizliğin giderilmesi, trafik kazalarının önlenmesi ve ideal ulaştırma sistemine yönelik öneriler tespit edilmiştir Bilim Kodu Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 173 Yrd.Doç.Dr. H.Hüseyin ÖNDER
Özet (Çeviri)
This study has determined the role and importance of transportation in the process of economic development and investigated the problems of the transportation sector in this country. The current status of sub-sectors have been considered in terms of their particular qualifications, advantages and disadvantages and it is put forward that none of them is self-sufficient. The problem of priority, which has been experienced between the transportation sectors pursuant to Turkey's transportation policies from past to date, has been identified and the losses caused by the devastating competition have been studied. In the light of all the data gathered, it has been found that the reason of the death, injury, disability and the physical and moral losses of thousands of people every year is the excessive demand in highway transportation and the resulting traffic density. In the conclusion part, the suggestions towards removing the instability in the transportation system, prevention of traffic accidents and establishing an ideal transportation system. Science Code : Page Number: 173 Adviser : Ass.Prof.Dr. H.Hüseyin ÖNDER