Mogan Gölü'nde (Ankara) su altı makrofitlerinin balık-zooplankton ilişkisine ve su kalitesine etkileri
Impact of submerged macrophytes on fish-zooplankton interactions by the way water quality in Mogan Lake (Ankara)
  1. Tez No: 76327
  2. Yazar: SEDAT SUSAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, 1 Temmuz 1997 tarihinden başlayarak 30 Eylül 1997 tarihine kadar 3 ay süre ile ve 11 günlük periodlarla Mogan Gölü'ne gidilerek, belirlenen altı istasyondan su numuneleri alınmış, her istasyonda sıcaklık ve oksijen miktarları ölçülmüştür. Alman numunelere ait pH, alkalinite, karotenoid ve klorofil-a tespitleri yapılmış ve yine her istasyondan zooplankton ağı ile numuneler alınmış, zooplanktonik organizmalar teşhis edilmiş ve farklı türlerin sayımı yapılmıştır. Araştırmada, su altı bitkilerinin yoğunluk kazandığı yaz aylarında göl suyundaki değişiklikler ve makrofit yoğunluğu takip edilmiştir. Bu yolla, balık avlanma baskısına karşı bu bitkilerin zooplanktona sığınak sağlamadaki rolünün tespiti, gölün su kalitesinin incelenmesi ve göldeki balık-zooplankton- makrofit ilişkilerinin boyutlarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmalar süresince elde edilen oksijen, sıcaklık, pH, klorofil-a, alkalinite ve karotenoid değerleri ile, tespit edilen zooplankton türlerinin birey sayılarındaki değişim karşılaştırılmıştır.. Araştırma istasyonlarında yoğun olarak bulunanbitki ve balık türleri tespit edilmiş, bu türlerin zooplanktona sığınak sağlamadaki rolü ve su kalitesine etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen çizelgeler ve şekillere bağlı olarak sualtı makrofıtlerinin yoğun olduğu yaz aylarında balık- zooplankton- makrofit ilişkileri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, starting from July-0 1.1997 to September - 30. 1997, periods of 1 1 days water samples of six stations from Mogan Lake were taken. In each station temperature and oxygen values were measured.In laboratory, for all the stations pH, alkalinity, caratenoid and chlorophyl-a were determined. From each station the samples were taken by zooplankton net after which the types of zooplankton were identified and different species were counted. The aim of this study is to follow the development of Mogan Lake macrophytes during summer months, when the submerged plant volume reaches in its highest vaules. By the way, to find the impact of submerged macrophytes on fish-zooplankton interaction and the refuge role of macrophytes according to predation pressure of fishes on zooplankton.The inted of this study is to investigate how the water quality is effected from this buffer mechanism and the fish-zooplankton- macrophyte interactions of the lake. The changes in the number of zooplankton species that determined and the values of oxygen, temperature, pH, chlorophyll-a, alkalinity and caratenoid were compared. The plant and fish species that are mostly found in resarch stations were determined. The shelter effects of these species on zooplankton density and water quality were evaluated. According to prepared tables and graphics, the interaction between fish - zooplankton and submerged marcophytes during summer months was tried to be explain.