Pandeminin Türk perakende sektöründe tüketicilerin satın alma davranışları üzerindeki etkisi
The effect of the pandemic on the purchasing behavior of consumers in the Turkish retail sector
- Tez No: 763285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnsanlar tarih boyunca çeşitli zorlu koşullar ve kriz dönemleri yaşamıştır. Bu süreçler içerisinde de hem uyum sağlamak hem de hayatlarını devam ettirebilmek için yaşam tarzlarını değiştirmişlerdir. Son zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ile hayatımıza giren pandemi dönemi de herkesin hayatını etkilemiş ve yeni yaşam tarzı edinilmesine yol açmıştır. Bu etkilerden biri de tüketicilerin satın alma davranışları üzerinde yarattığı yeni tüketim yollarının oluşması ve tüketici davranışlarının gelişmesidir. Bu değişiklikleri ortaya koymak için pandemi öncesi ve pandemi sonrasında tüketicilerin yaşam tarzlarının araştırılarak ortaya konması önemli olmaktadır. Böylelikle tüketicilerin davranışlarına yönelik bilgi ve araştırmalar ortaya konarak şimdiki zamanın değerlendirilmesi ve gelecekte yapılacaklar için fikir oluşturacaktır. Bu araştırmada Covid-19 süreci sırasında ve gelişen teknolojiyle birlikte tüketici davranışlarındaki eğilimlerin yaşam tarzına geçmesiyle kavramsal çerçevede değerlendirilmiştir. Araştırmanın yanı sıra çalışmanın sonunda anket çalışmasıyla da değerlendirme yapılmıştır. Çalışmaların sonucuna göre tüketicilerin stoklama davranışı gösterdikleri, arz talep dengesinin değiştiği, dijital satın alma platformlarına yöneldiği, ihtiyaçlarını karşılamada panik yaşadıkları, kurumların ve tüketicilerin kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarına önem verdikleri ortaya çıkarılmıştır. Bu eğilimler uzun süreli devam ettiği takdirde hem tüketicilerin yaşam tarzı hem de üretici ve tedarikçilerin stratejilerinde değişiklik olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
People have lived through difficult types and periods throughout history. These processes have also changed their lifestyles in order to both adapt and continue their lives. The pandemic period that entered our lives with Covid-19, which affected the last world, also affected everyone's lives and led to the acquisition of a new lifestyle. One of these effects is the formation of new consumption ways and the development of consumer behavior on the purchasing behavior of consumers. In order to reveal this message, it is important to investigate and reveal the lifestyles of consumers before and after the pandemic. Thus, information and research on the behavior of consumers will create an idea for the future of the present. In this process, the Covid-19 process and the transition to the lifestyle in consumer behavior with the researched technology was evaluated in a conceptual framework. In addition to the research, the evaluation was made with the survey study, respectively. As a result of the studies, it was revealed that consumers show stocking behavior, the balance of supply and demand changes, they turn to digital purchasing platforms, they experience panic in receiving support, and that institutions and consumers attach importance to corporate social responsibility studies. If these trends continue for a long time, it is expected that there will be changes in the lifestyle of the consumers and the supplier and suppliers of the supplier.