Debbağzâde Mehmed b. Mahmûd'un (1114/1702) 'et-Tertîbü'l-Cemîl fî Şerhi't-Terkîbi'l-Celîl' adlı eserinin tahkiki ve nahiv ilmi açısından değerlendirilmesi
A critical edition of Dabbagzade Mahmad b. Mahmod's (1114/1702) 'at-Tartib al-Cemil fi Şarh at-Tarkib al-Calil' and evaluation in terms of syntax science
  1. Tez No: 763286
  2. Yazar: SALİH DURAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURAN EKİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, et-Teftâzânî'nin et-Terkîbü'l-celîl adlı eserine şerh olarak yazılmış olan Şeyhülislâm Debbağzade Mehmet Efendi'nin et-Tertîbü'l-cemil fî şerhi't-terkîbi'l-celîl adlı eserin inceleme ve tahkikidir. Debbağzâde Mehmet Efendi tarafından hicri XI. yy.'da kaleme alınan bu eser Arap Dili gramerine dâir bir eserdir. Nahiv ilminin hemen hemen bütün konularına temas eden şârih bu küçük risalesinde şerhten öte muhtasar bir nahiv eseri telif etmiştir. Yazar konuları, âyet ve şiirlerden örneklerle açıklamış ve üslup olarak sade ve açık bir dil kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an verification and examination of sheikh al-Islam Dabbagzade Mahmad Efendi's“at-Tartib al-cemil fi şarh at-tarkib al-calil”, which was written as an annotation to et-Taftazani's work called“at-Tarkib al-calil”written by sheikh al-Islam Dabbagzade Mahmat Efendi in the 6th century after the Hijrah, this work is a work on Arabic grammar. The annotator, who touches almost all the subjects of the science of syntax, has written a concise work of syntax in this small treatise, beyond annotation. The author explains the subjects with examples from quran verses and poems and used a plain language and an explanatory style.