Obsesif kompulsif bozuklukta çocukluk çağı travmaları ve zihin kuramı işlevleri arasındaki ilişki
The relationship between childhood traumas and theory of mind functions in obsessive compulsive disorder
- Tez No: 763303
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI KURUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
OKB hastalarında çocukluk çağı travmaları ve zihin kuramı becerileri arasındaki ilişki araştırılmıştır. OKB grubunda kontrollere kıyasla özellikle ileri düzey ZK becerilerinin anlamlı ölçüde zayıf olduğu saptanmıştır. OKB grubunda kontrollere kıyasla çocukluk çağı travmalarının cinsel travma hariç anlamlı ölçüde daha çok görülmüştür. OKB grubunda hastalık şiddeti, süresi, eşlik eden depresyon ve anksiyetenin zihin kuramı becerileriyle negatif yönde, içgörü düzeyiyle pozitif yönde anlamlı düzeyde ilişkili olduğu saptanmıştır.Eğitim düzeyi ile ZK becerileri arasında pozitif yönlü ilişkinin olduğu hem hasta hem de kontrol grubunda gösterilmiştir. Literatür incelendiğinde OKB'de zihin kuramı ve ÇÇRT ilişkisini inceleyen bir çalışmaya rastlanamamıştır. OKB grubunda çocukluk çağı travması ile zihin kuramı becerileri arasında anlamlı düzeyde ilişki saptanmamıştır. Bu konuda ÇÇRT'nin daha kapsamlı değerlendirildiği, sosyal etkileşimleri daha iyi yansıtan ZK testlerinin kullanıldığı, daha büyük örneklem grubuyla yapılan çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The relationship between childhood traumas and theory of mind skills in OCD patients was investigated. It was determined that especially advanced ToM skills were significantly weaker in the OCD group compared to the controls. Childhood traumas excluding sexual trauma were significantly more common in the OCD group compared to the controls. In the OCD group, the severity and duration of the illness, accompanying depression and anxiety were found to be negatively correlated with theory of mind skills. A positive and significant relationship was found between the level of insight and theory of mind skills. It has been shown that there is a positive relationship between education level and ToM skills in both the patient and control groups. When the literature was examined, there was no study examining the relationship between theory of mind and childhood traumas in OCD. No significant correlation was found between childhood trauma and theory of mind skills in the OCD group. There is a need for studies with larger sample groups in which CTQs are evaluated more comprehensively, and ToM tests that better reflect social interactions are used.