Gestasyonel diyabetes mellituslu hastalarda tiroid fonksiyon bozukluklarının değerlendirilmesi ve C-peptid, CA19-9, CA-125 düzeyleri
Evaluation of thyroid functional disorders and levels of serum C-peptide, CA19-9and CA-125 in patients with gestational diabetes mellitus
- Tez No: 763307
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ CENK SAYIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Araştırmamızda, gestasyonel diyabetes mellituslu gebelerde tiroid fonksiyon bozukluklarının değerlendirilmesi ve C-peptid, CA19-9, CA-125 düzeylerinin belirlenmesi amaçlandı. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Perinatoloji Polikliniği'ne başvuran, genel sağlık muayenesi yapılmış, araştırmaya katılmaya gönüllü, 18-45 yaş arası, 24-28. haftalar arasında gebeliği süren 80 kişiden veri toplandı. Gebelerin sosyodemografik özellikleri, genel sağlık bilgileri, gebelik öncesi ağırlıkları, boy uzunlukları, mevcut ağırlıkları gebelerin beyanları doğrultusunda alındı. Tüm katılımcılara 75 gr glukozla oral glukoz tolerans testi uygulandı. Test sonucu gebeler gestasyonel diyabetes mellitusu olanlar (n=40) ve olmayanlar (n=40) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Gebelerin tiroid fonksiyonlarına TSH, fT3, fT4, TgAb, anti-TPO değerleriyle bakıldı. Ayrıca C-peptid, CA19-9 ve CA-125 belirteçleri değerlendirildi. Araştırma sonuçlarına göre GDM'li gebelerde açlık kan şekeri, 1 ve 2. saatte OGTT ile HbA1c değerleri daha yüksek bulundu. Amniyotik sıvı indeksinde anlamlı farklılık bulunmadı. Gestasyonel diyabetes mellituslu olan ve olmayan gebeler arasında tiroid fonksiyonları arasında anlamlı farklılık görülmedi. Gestasyonel diyabetes mellituslu gebelerde CA19-9 değeri daha yüksek iken C-peptid ve CA-125 değerlerinde anlamlı farklılık bulunmadı. Gestasyonel diyabetes mellituslu gebelerde MPV ve RDW değerleri daha yüksek izlendi.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to evaluate thyroid dysfunctions in pregnant women with gestational diabetes mellitus and to determine C-peptide, CA19-9, CA-125 levels.Data were collected from 80 individuals between the ages of 18-45, 24-28 weeks of pregnancy, who applied to the Perinatology Polyclinic of the Department of Obstetrics and Gynecology at Trakya University Hospital, who underwent a general health examination, and volunteered to participate in the study. Sociodemographic data, general health information, pre-pregnancy weight, height and current weight of the pregnant women were obtained in accordance with the statements of the pregnant women.Oral glucose tolerance test with 75 g glucose was applied to all participants.As a result of the test, pregnant women were divided into two groups as those with gestational diabetes mellitus (n=40) and those without gestational diabetes mellitus (n=40).Thyroid functions of pregnant women were measured with the values TSH, fT3, fT4, TgAb, anti-TPO. In addition, C-peptide, CA19-9 and CA-125 markers were evaluated. According to the results of the study, fasting blood glucose, OGTT and HbA1c values at 1st and 2nd hours were found to be higher in pregnant women with GDM.No significant difference was found in the amniotic fluid index.There was no significant difference in thyroid functions between pregnant women with and without gestational diabetes mellitus.While CA19-9 value was higher in pregnant women with gestational diabetes mellitus, no significant difference was found in C-peptide and CA-125 values.MPV and RDW values were higher in pregnant women with gestational diabetes mellitus.