Mary Cassatt, Berthe Morısot ve Suzanne Valadon'un eserleri kapsamında empresyonizmde kadın temasının ele alınış biçimleri
Management of the female theme in impressionism within the works of Mary Cassatt, Berthe Morisot, and Suzanne Valadon
- Tez No: 763322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
İnsanlık tarihinin gelişiminde her çağın kendine özgü dinamikleri vardır.19. yüzyıl; insanlık tarihinin geliştirdiği bilgi ve birikimin hızlı bir yansıması olan teknolojik, bilimsel, ideolojik, ekonomik, politik, kültürel, sosyal, sanatsal dönüşümlerin ivme kazandığı bir yüzyıldır. Paris kentinin dönüşümünde etkili olan siyasal, sosyal, ekonomik özellikler tarihsel süreçte birçok yeni kavramı da tartışmaya açmıştır. Modernizm ile başlayan kentleşme ekonomik ve toplumsal gelişmelerle birbirini beslemekte, bu beslenme şekli mekân ve belleği içine alan önemli argümanlar ortaya koymaktadır.19.yüzyılda yaşanan hızlı gelişmeler sanatın kendine özgü modernist yapısında köklü değişiklikler yaratırken konu, teknik ve mecraların çeşitliliği birçok kırılmayı da kendisi ile getirmiştir. Bu tezde 19.yy Avrupa aydınlanma düşüncesi, Fransız Devrimi ve Sanayi Devrimlerinin, sanatta önemli bir kırılma alanı oluşturan empresyonizm akımının doğuşuna etkileri kısaca ele alınmıştır. Empresyonist sanatçıların akademik sanattan koparak açık alanlarda ışık ve renk ile kurdukları bağın kentin gündelik yaşamına dair yansımaları ve sanat dünyasına getirdikleri yenilikler incelenmiştir. Yeni bir toplumun inşa sürecinde yer alan psikolojik, ideolojik, kültürel kodların sorgulanmaya başlanması, cinsiyetçi yaklaşımların arka planında yer alan etkenlerin irdelenmesi bugün içinde güncelliğini korumaktadır. Çalışmada Mary Cassatt, Berthe Morisot, Suzanne Valadon yaşamları, eserleri, çağdaşları ve meslektaşları olan erkek sanatçılardan farklılıkları irdelenerek tartışmaya açılmıştır. Bu bağlamda tezde Paris özelinde kentleşmenin sanata etkileri, kadınların kent ve sanat yaşamındaki görünürlükleri, etkileriyle birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Each era has its own dynamics in the development of human history.19. The century is a century in which technological, scientific, ideological, economic, political, cultural, social, artistic transformations are gaining momentum, which are a quick reflection of human history, the knowledge and knowledge it has developed. The political, social and economic characteristics that have been instrumental in the transformation of the city of Paris have also led to many new concepts being discussed in the historical process. Urbanization, which began with modernism, feeds each other with economic and social developments, and this way of eating reveals important arguments that include space and memory.19.The rapid developments experienced in the last century have created fundamental changes in the unique modernist structure of art, while the diversity of subjects, techniques and media has brought many breakthroughs with it. In this thesis, the 19th Century, which was instrumental in the birth of the impressionism movement, which constituted an important field of break in art. The effects of Enlightenment thought, the French Revolution and the Industrial Revolution in Europe of the XVIII century are briefly discussed. The reflections of the bond that Impressionist artists have established with light and color in open spaces by breaking away from academic art on the daily life of the city and the innovations they have brought to the art world have been examined. The fact that the psychological, ideological, cultural codes involved in the process of building a new society have begun to be questioned, and the factors that take place against the background of sexist approaches have been examined remains relevant today. In this study, the lives, works, and differences of Mary Cassatt, Berthe Morisot, and Suzanne Valadon from male artists who are contemporaries and colleagues are examined and discussed. In this context, the thesis is also examined with the effects of urbanization in Paris, its effects on art, and the visibility of women in urban and art life.