A comparative study on selective biosorption in aqueous mixtures of dyes with different ionic characters by Chlorella sp. biomass
Chlorella sp. mikroalg biyokütlesi kullanılarak farklı iyonik karakterlerdeki boya karışımlarının sulu ortamda karşılaştırmalı biyosorpsiyonu
- Tez No: 763325
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FIRAT İLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Chlorella sp. mikroalg biyokütlesinin, suda çözünen beş farklı iyonik boya örneğinin farklı kombinasyonlarına karşı adsorpsiyon kapasitesi, atık su arıtmaya yönelik sistem modeli olarak, uygun bir aktif karbon tipine kıyasla incelenmiştir. Atık sular genellikle çok çeşitli iyonik kirleticiler içerebildiğinden, bu kimyasal kirleticilerin Chlorella sp. mikroalg biyokütlesi ile biyosorpsiyon eğilimlerinin belirlenmesine yönelik ihtiyaç süregelmektedir. Sulardaki kimyasal kontaminasyonun biyosorpsiyon yoluyla giderilmesi konusunda daha gerçekçi bir model ve anlayış geliştirmeye yönelik, adsorbanlar tek tek değil farklı kombinasyonlar halinde araştırılmıştır. Bu tezde, giderimi sağlanan model adsorbatlar, farklı iyonik ve yapısal özelliklere sahip beş molekül, katyonik boya olarak Metilen Mavisi, anyonik boya olarak Isolan Mavisi ve Eriokrom Siyahı, zwitteriyonik boya olarak Metil Turuncusu ve daha yüksek moleküler ağırlıklı zwitteriyonik boya olan Kongo Kırmızısı'dır. Katyonik moleküller Chlorella sp.'ye anyonik ve zwitteriyonik boyalara göre daha yüksek oranlarda emilim göstermiştir. Katyonik boyanın mikroalgin yüzeyindeki artı yükü arttırma yoluyla ortamda bulunan diğer boyaların biyosorpsiyon oranlarını arttırma potansiyeli araştırılmıştır. UV adsorpsiyon spektroskopisi yoluyla sudaki boya konsantrasyonu değişimleri izlenerek, Chlorella Sp. mikroalg biyokütlesinin farklı kombinasyon ve oranlarda boya karışımlarına karşı, pH ile adsorban ve adsorbatların başlangıç konsantrasyonları gibi farklı koşullar altında giderim kapasiteleri belirlenmiştir. Boya karışımları deneylerinde, her boyanın konsantrasyon değişikliğinin ayrı ayrı güvenilir şekilde ölçülebilmesi için çoklu dalga boylarında ışık adsorpsiyon takibi için gerekli metotlar geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption percentages of Chlorella Sp. biomass towards five ionic dyes and their relevant combinations in aqueous media were studied as a model system for wastewater remediation compared to a proper type of activated carbon. Since wastewater effluents often contain a large variety of ionic micropollutants, there are an ongoing need to determine biosorption potential against various structures of single chemical contaminants. To have a more realistic model and understanding of biosorption to remove aqueous chemical contamination, combinations of aqueous contaminants are herein proposed to be monitored. Five molecules with distinct ionic and structural characteristics, namely a cationic dye Methylene Blue, anionic dyes Isolan Dark Blue and Eriochrome Black T, a zwitterionic dye Methyl Orange, and a larger molecular weight zwitterionic dye Congo Red constituted the targeted set of model adsorbates. Cationic molecules demonstrate a higher tendency to be adsorbed onto Chlorella Sp. than anionic and zwitterionic dyes. Therefore, the cationic dye was selected to investigate its potential to facilitate better biosorption of the selected anionic and zwitterionic dyes, through the possible generation of additional positive charges on the adsorbent surface of microalgae biomass. Single dyes and selected mixtures of them were employed to determine the removal percentages of Chlorella Sp., by monitoring dye removal through observation of decreasing concentrations using UV absorption spectroscopy, under different aqueous conditions. Reliable measurements of concentration changes in the case of dye mixtures based on light absorption from multiple wavelengths were established.