İlkokul 4.sınıf öğrencilerinin dinleme becerisinin geliştirilmesinde akıl ve zekâ oyunlarının etkisinin incelenmesi
Effect of mind and intelligence games in developing listening skill of fourth-grade students
- Tez No: 994009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN AÇIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Dinlemek yaşamın temel unsurlarındandır. Bu becerinin etkili bir şekilde kazandırılmasında destekleyici bir materyal olarak akıl ve zekâ oyunları kullanılabilir. Araştırmada, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin dinleme becerilerinin geliştirilmesinde akıl ve zekâ oyunlarının etkisi incelenmiştir. Karma yöntem araştırma deseninin kullanıldığı çalışmada; nicel boyutta“ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen”, nitel boyutta ise“durum çalışması”deseni benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu dördüncü sınıfta öğrenim gören 124 öğrenci ve 8 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak dinlediğini anlama testi, ögrenci görüşme formu ile öğretmen görüşme formları kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; deney ve kontrol gruplarının ön test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmazken, son test verilerinde deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Bu bulgu, akıl ve zekâ oyunlarıyla desteklenen öğretim sürecinin, geleneksel yönteme kıyasla dinleme başarısını daha etkili artırdığını kanıtlamaktadır. Öğrenci ve öğretmen görüşleri de bu oyunların bilişsel ve duyuşsal gelişime katkı sağladığı yönündedir. Sonuçlar doğrultusunda, dinleme eğitiminde oyun tabanlı öğrenme yöntemlerine daha fazla yer verilmesi ve öğretmenlere bu konuda uygulamalı eğitimler düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Listening skills are fundamental elements of an individual's academic and social development. This study investigates the impact of mind and intelligence games on improving the listening skills of fourth-grade primary school students. A mixed-methods research design was employed, utilizing a“pretest-posttest control group experimental design”for the quantitative dimension and a“case study”design for the qualitative dimension. The study group consisted of 124 fourth-grade students and 8 classroom teachers. Data collection instruments included a listening comprehension test along with student and teacher interview forms. The research findings revealed no significant difference between the pretest scores of the experimental and control groups; however, a statistically significant difference was identified in favor of the experimental group in the posttest data. This finding demonstrates that an instructional process supported by mind and intelligence games enhances listening achievement more effectively than traditional methods. Furthermore, both student and teacher opinions indicate that these games contribute to cognitive and affective development. In line with these results, it is recommended to integrate game-based learning methods more extensively into listening education and to organize practical in-service training for teachers on this subject.