Liberal müdahalecilik ve ABD'nin Afganistan politikası: Trump dönemi
Liberal intervention and US Afghanistan policy: The Trump era
  1. Tez No: 763346
  2. Yazar: AGHA GALDİ SANJAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ITIR ALADAĞ GÖRENTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ABD'nin dış politikasında demokrasinin teşviki vurgusu, Soğuk Savaş'tan bu yana belirgin bir özelliğe sahip olmuş, 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından bu politika, güvenlik konuları ile bağlantılı olarak önem kazanmaya başlamıştır. Özellikle ABD'nin Afganistan ve Irak müdahaleleri, liberal müdahalecilik kapsamındaki demokrasi teşviki adı altında gerçekleşmiştir. Afganistan işgali ile ABD, terörle mücadele hedefi doğrultusunda öncelikle Taliban rejimini devirmeyi ardından da Afganistan'ın siyasal yapısını demokratik bir sistem olarak şekillendirmeyi amaçlamıştır. Bu kapsamda ABD; siyasi, ekonomik ve sosyal politikalar çerçevesinde rejim inşasına başlamıştır. Ancak zaman içerisinde Taliban kalıntılarını oluşturan dirençli bir isyanla karşı karşıya kalması, barışın sağlanamaması, seçimlerin sağlıksız yapılması, seçim sonuçlarındaki şaibe ve devlet idaresindeki yolsuzluklar, Afganistan'da ABD'nin gerçek bir demokratik alan sağlama konusundaki eksikliklerini ve sorunlarını ortaya çıkarmıştır. Demokrasi teşviki politikaları Donald Trump'ın başkanlığı döneminde köklü değişikliklere uğramış, ABD'nin Afganistan'dan sürekli olarak çekilme programı uygulamaya konmuştur. Bu program kapsamında ABD, Afganistan'dan kesin olarak çekilmiş ve Taliban yeniden ülkede iktidara gelmiştir. Bu çalışmada, ABD'nin Afganistan'daki demokrasi teşviki politikaları ve söz konusu politikaların Trump dönemindeki yansımaları incelenmiş, ABD'nin liberal müdahalecilik kapsamında benimsemiş olduğu demokrasi teşviki uygulamalarının başarısızlığına yönelik bir bakış açısı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The emphasis on promoting democracy in the foreign policy of the USA has had a distinctive feature since the Cold War, and after the September 11, 2001 attacks, this policy began to gain importance in connection with security issues. Especially the US interventions in Afghanistan and Iraq took place under the name of democracy promotion within the scope of liberal interventionism. With the invasion of Afghanistan, the USA aimed to firstly overthrow the Taliban regime and then to shape the political structure of Afghanistan as a democratic system in line with the goal of combating terrorism. In this context, the USA; started to build a regime within the framework of political, economic and social policies. However, the fact that it faced a resilient rebellion that formed the remnants of the Taliban over time, the failure to ensure peace, the unhealthy elections, the dubiousness of the election results and the corruption in the state administration revealed the deficiencies and problems of the USA in providing a real democratic space in Afghanistan. Democracy promotion policies have undergone radical changes during the presidency of Donald Trump, and the US's permanent withdrawal program from Afghanistan has been implemented. Within the scope of this program, the USA withdrew from Afghanistan and the Taliban came to power in the country again. In this study, the democracy promotion policies of the USA in Afghanistan and the reflections of these policies in the Trump period were examined, and a perspective on the failure of the democracy promotion practices adopted by the USA within the scope of liberal interventionism was presented.