Kupol ocağında kullanılan flakslardan kireçtaşı ve mermerin alternatif kullanımının gri dökme demirin mikro yapı ve mekanik özelliklerine etkisi
- Tez No: 76335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSEDDİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Döküm endüstrisinde ergitme işlemi en yaygın olarak kupol ocaklarında yapılmaktadır. Ergitme işleminde cürufa akıcılık sağlamak için değişik flakslar kullanılmaktadır. Flakslann kimyasal bileşim, özellikle kükürt miktarı üzerinde etkisi vardır. Ülkemizde flaks olarak mermer geniş bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak literatürde kireçtaşı önerilmektedir. Mermer ve kireçtaşının bileşimleri aynıdır. Bu çalışmada kupol ocaklarında gri dökme demir üretiminde flaks olarak kireçtaşı ve mermerin alternatif kullanımının malzemenin kimyasal bileşimi ve fiziksel özellikleri üzerine olan etkisi araştırıldı. Yapılan araştırmada, kireçtaşı kullanımında mermere göre metal sıcaklığının daha yüksek, bileşimdeki kükürt miktarının daha düşük, sertliğin daha az ve çekme dayanımının daha yüksek olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In the casting industry, the most widely used melting process is performed in cupola furnaces. Wide variety of fluxes have been used in order to enhance the fluidity of slag in the melting process. In addition, fluxes have great influence upon the chemical composition, especially sulphur content, of the cast iron. In Turkey, marble has been widely used as fluxes. Chemical compositions of marble and limestone are almost the same. In this study, an investigation has been performed on the effects of limestone and marble used in cupola furnace upon the microstructure and mechanical properties of the gray cast iron. It has been found that the metal tempareture and tensile strength of the material produced by using limestone are higher than those obtained using marble. However, the sulphur content and the hardness of gray cast iron are lower.