Erişkin kadınlarda yalnızlık hissi ve beden memnuniyeti arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the feeling of loneliness and BODY satisfaction in adult women
  1. Tez No: 763354
  2. Yazar: ÖZGE NUR OLGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı 18 yaş ve üzeri kadınlarda yalnızlık hissi ve beden memnuniyeti arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği Polikliniklerine 3 aylık zaman diliminde başvuran 18 yaş ve üstü kadın hastalar literatür araştırması yapılarak oluşturulan veri toplama formunun ardından UCLA Yalnızlık Ölçeği ve Beden Memnuniyet Ölçeği yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan kadınların ortalama yaşının 39,31±10,03 olarak belirlenmiştir. Katılımcıların %7,4'ü (n=24) lise düzeyinin altında eğitim seviyesine sahipken, %92,6'sı (n=300) lise ve üzeri eğitim düzeyine sahiptir. Çalışma durumları ise %82,1'i (n=266) çalışmakta olup, %17,9'u (n=58) çalışmamaktadır. Bireylerin gelir durumuna göre dağılımları %13,3'ü (n=43) aylık 5000 TL'nin altında, %86,7'si (n=281) 5000 TL ve üstü şeklindedir. Katılımcıların %37,3'ü (n=121) hayatlarının herhangi bir döneminde antidepresan kullanmışken, %62,7'si (n=203) kullanmamıştır. Vücudunda beğenmediği, değiştirmek istediği bölge ya da bölgeler olan katılımcılar %63,6 (n=206) iken, olmayanlar %36,4 (n=118) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to examine the relationship between the feeling of loneliness and body satisfaction in women aged 18 and over. Materials and Methods: UCLA Loneliness Scale and Body Satisfaction Scale were applied by face-to-face interview method after the data collection form created by literature research on female patients aged 18 years and older who applied to the Health Sciences University Şişli Hamidiye Health Application and Research Center Family Medicine Polyclinics within a 3-month period. SPSS 25.0 package program was used for statistical analysis. Results: The average age of the women participating in the study was determined as 39.31±10.03. While 7.4% (n=24) of the participants have an education level below high school level, 92.6% (n=300) have a high school or higher education level. On the other hand, 82.1% (n=266) of them are working and 17.9% (n=58) of them are not working. Distribution of individuals by income level is 13.3% (n=43) below 5000 TL per month, 86.7% (n=281) is 5000 TL and above. While 37.3% (n=121) of the participants used antidepressants at any point in their lives, 62.7% (n=203) did not. While the participants who did not like or want to change the area or areas on their body were 63.6% (n=206), those who did not were found to be 36.4% (n=118).