Basedow-graves hastalığında antitiroid ilaç tedavisini takiben remisyon, relaps sıklığının ve prediktif faktörlerin belirlenmesi
Determination of remission, relapse frequency and predictive factors following antithyroid drug therapy in basedow-graves disease
- Tez No: 763359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA YENER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmamızda Basedow-Graves tanısı ile en az 12 ay süreyle antitiroid tedavi (ATİ) uygulanan hastalarda ilaç kesilmesi sonrası remisyon ve relaps sıklığı ile remisyon ve relapsi öngörebilecek prediktif faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğinde Ocak 2007- Aralık 2017 tarihleri arasında aşikar hipertiroidi ile Basedow-Graves hastalığı tanısı konarak ATİ başlanan toplam 106 hasta alınmıştır. Hastalara ait veriler hastane elektronik kayıt sistemi taranarak retrospektif olarak değerlendirilmiştir. En az 12 ay süre ile ATİ tedavisi ile ötiroidi sağlanan hastalarda tedavi kesilmesi sonrası en az 1 yıl süre ile ötiroid durumun devamı remisyon olarak tanımlanmıştır. İlaç kesilmesi sonrası ilk 1 yıl içerisinde yeniden aşikar hipertiroidi gelişmesi ise relaps olarak kabul edilmiştir. Antitiroid ilaç tedavisi ile ötiroidi sağlanamamış hastalar ise yanıtsız olarak değerlendirilmiştir. Hastalar remisyon sağlanan ve sağlanamayan olarak 2 ayrı gruba ayrılmış ve remisyon, relaps sıklığı belirlenmiştir. Remisyon ve relapsın prediktif faktörlerini saptamak için hastaların demografik özellikleri, tanı sırasındaki laboratuar değerleri (tiroid fonksiyon testleri, TRAb, anti-TPO, anti-TG düzeyleri), oftalmopati varlığı, sigara kullanım durumları, guatr boyutları iki grup arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hastaların 43'ünde (%40,57) remisyon sağlanırken, 63'ünde (%59,43) remisyon sağlanamadığı görülmüştür. Remisyon sağlanamayan grupta 29 hasta (%46.03) tedaviye yanıtsız iken, 34 hastada (%53,97) relaps saptanmıştır. Relaps gözlenen olgular tüm hastaların %32,07'sini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim : The primary aim of this study is to determine the frequency of remission and relapse after drug withdrawal in patients treated with antithyroid drug for at least 12 months. The secondary aim is to identify predictive factors that can predict remission and relapse. Materials&Methods : Patients who were diagnosed with Basedow-Graves disease and started antithyroid drug between 01.01.2007 and 01.01.2017 in the Endocrinology and Metabolism Diseases Polyclinic of the Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital were included in the study. Considering the inclusion and exclusion criteria, the number of patients to be included in the study was determined as 106 (90% power). Post-antithyroid treatment responses of patients who were diagnosed with Graves' disease were analysed by thyroid function tests (fT3, fT4, TSH), TRAb levels and imaging methods retrospectively. Patients who achieved euthyroidism after at least 12-month long antithyroid drug therapy and continued to be euthyroid for at least 1 year after discontinuation of treatment was considered as in remission. Patients who developed thyrotoxicosis within 1 year after treatment withdrawal were considered as the relapse group. The group in which euthyroidism could not be achieved with antithyroid drug treatment was evaluated as unresponsive patients. Ophthalmopathy, smoking status, goiter size, thyroid function tests during the initiation of treatment, TRAb, anti-TPO, and anti-TG levels were retrospectively analyzed in terms of predicting remission and relapse. Results : While remission was achieved in 43 (40.57%) of the patients, it was observed that remission could not be achieved in 63 (59.43%) patients. While 29 patients (46.03%) were unresponsive to treatment in the remission group, 34 patients (53.97%) had relapses. Relapsed cases constitute 32.075% of all patients.