Anormal uterin kanamalı hastalarda retrospektif olarak manyetik rezonans görüntüleme ile endometrial hacim ölçümünün prediktif değeri var mıdır?
Retrospective predictive evaluation of endometrial volume measurement magnetic resonance imaging in obstetrics and gynecology policlinic in diagnosis of abnormal uterine bleeding
  1. Tez No: 385278
  2. Yazar: EVRİM KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE NUR ÇAKIR GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: AUK tanılı hastalarda retrospektif olarak yapılan endometrial hacim ölçümünün tanıdaki rolünü ölçmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde 14-79 yaş arası AUK tanısı konan Ocak 2013- Nisan 2014 tarihleri arasında başvuran kadınların, bilgisayar ve dosya kayıtları incelenerek retrospektif olarak yapıldı. Tüm hastalara pelvik muayene, ultrasonografi ve MRI yapılmıştı. Transvajinal ultrasonografi, demografik bulgular ve MRI sırasındaki endometrial hacim bulguları ve endometrial histolojik tanılar karşılaştırıldı. Bulgular: 70 adet AUK tanılı hasta çalışmaya alındı. Çalışmadaki hastaların yaşı 14 ve 79 arasında değişmekle birlikte ortalama yaş 46,15±15,28'dir. Menstruel siklusları incelendiğinde 52 reprodüktif çağdaki kadında menarştan geçen süre ortalama 24,89±10,20, ortalama menstrüel siklus uzunluğu 29,61±3,45 ,menstruel dönem 4,15±1,12 ,günlük değişen ped sayısı 2,64±0,59 ,postmenapozal hastalarda ortalama menopoz yaşı 14,42±9,24 idi. Endometrial karsinom için risk faktörü bulunan grupta endometrial kalınlık risksiz gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksekti (p: 0,025). Endometrial kalınlık ile endometrial hacim korelasyonu istatistiksel olarak anlamlı izlendi (p: < 0,001). Endometrial karsinom için risk faktörü bulunan grup ile risk faktörü bulunmayan grup arasında endometrial hacim istatistiksel olarak anlamlı değildi (p: 0,07). Endometrial karsinom için risk faktörü bulunan grup ile risk faktörü bulunmayan grup arasında endometrial hacim farkı istatistiksel olarak anlamlı değildi (p: 0,952). Endometrial karsinom için risk faktörü olan grupta kanama süresi ortalaması, risk olmayan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha kısadır (p: 0,044).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate endometrial volume measurement in MRI retrospectively with women diagnosed as abnormal uterine bleeding. Methods: In the period from January 2013- April 2014 , women who were referred for abnormal uterine bleeding at Çanakkale 18 Mart University Faculty Hospital Department of Obstetrics and Gynecology, gynecology outpatient clinic, were evaluated retrospectively. All patients underwent pelvic examination, ultrasonography, and MRI. The findings of ultrasonography, MRI and demographic data were compared with each ones and the findings of endometrial sampling histology. Results: A total of 70 women with abnormal uterine bleeding were evaluated. The age of patients in the study ranged between 14 and 79, although the mean age was 46,15 ± 15,28. Examination of menstrual cycles in 52 reproductive-age women the average time after menarche is 24,89 ± 10,20 ,average menstrual cycle length is 29,61 ± 3,45, menstrual period is 4,15±1,12 days, daily changing pad number is 2,64±0,59, in postmenopausal patients; average age of menopause 14,42 ± 9,24 , respectively. In the group with risk factors for endometrial carcinoma, endometrial thickness according to risk group was statistically significantly higher (p: 0,025). Between endometrial thickness and endometrial volume; statistically significant correlation was observed (p: