Covid-19 salgınının göçmenler üzerindeki sosyo-ekonomik etkisi
The socio-economic impact of the Covid-19 pandemic on migrants
  1. Tez No: 763372
  2. Yazar: SEDA NİZAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Göç, çoğu zaman az gelişmiş ya da gelişmekte olan bölgelerden sermaye yoğun bölgelere doğru gerçekleşen ve temelinde özgürlük, istihdam arayışı, savaş ve şiddetten kaçma gibi nedenlerin bulunduğu mekânsal değişim hareketleridir. Aralık 2019'da Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını göç dinamiklerinin yeniden şekillenmesine yol açmıştır. Çalışma, söz konusu göç hareketleri üzerinden göçmenlerin Koronavirüs salgınına maruz kalma ve pandemi tedbirleri ile yaşadıkları deneyimin ekonomik ve sosyal olarak incelemeyi hedeflemiştir. Bu amaçla çevrimiçi anket yöntemi ve derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada, göçmenlerin pandemi sürecinde sağlık hizmetlerine erişimde sorun yaşamadıkları, gıda, temizlik, barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılamada derinleşen yoksunluk durumunun içinde oldukları ve pandeminin bir sonucu olarak ortaya çıkan ekonomik krizle maddi yetersizliklerinin derinleşeceği korkusu yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration is spatial change movements that mostly take place from underdeveloped or developing regions to capital-intensive regions and are based on reasons such as freedom, employment seeking, escaping from war and violence. The Covid-19 epidemic, which emerged in China in December 2019 and affected the whole world, has led to the reshaping of migration dynamics. The study aimed to examine the economic and social experience of immigrants through the said migration movements, exposure to the coronavirus epidemic and pandemic measures. For this purpose, online survey method and in-depth interview method were used. In the research, it was concluded that immigrants did not have problems in accessing health services during the pandemic process, they were in a situation of deepening deprivation in meeting their basic needs such as food, cleaning and shelter, and they feared that their financial inadequacy would deepen with the economic crisis that emerged as a result of the pandemic.