Turizm paydaşlarının Şırnak inanç turizmine yönelik algıları
Perceptions of tourism stakeholders towards Şirnak Fai̇th Touri̇sm
  1. Tez No: 763398
  2. Yazar: ZEKİ ŞENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Turizm, Religion, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Şırnak ili geçmişten günümüze Ezidi, Süryani, Ermeni, Hristiyan, Nasturi, Yahudi, Müslüman inançlarına sahip toplumlara ev sahipliği yapmış olduğundan, inanç turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Çalışmanın temel amacı, turizm paydaşlarının, Şırnak inanç turizmi potansiyeline yönelik algılarını ortaya koymaktır. Bu amaç çerçevesinde, nitel araştırma yöntemlerinden durum deseni kullanılmıştır. Literatür kısmında doküman incelemesi, veri toplama aşamasında ise yüz yüze görüşme tekniği kullanılmıştır. Örnekleme seçimi için amaçlı örneklem tekniklerinden maksimum çeşitlilik ve ölçüt örnekleme teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları Şırnak'ta özel ve kamu sektöründen inanç turizmi paydaşları ile görüşülmüştür. Araştırma kapsamında, 17 turizm paydaşından veri elde edilmiştir. Katılımcılardan elde edilen veriler içerik analizi ile değerlendirilmiştir. İçerik analizi için MAXQUDA 2020 nitel veri analiz programından faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda; paydaşlar Şırnak'ın inanç turizmi potansiyelinin etkin bir şekilde kullanılamadığı algısına sahip olduğu tespit edilmiştir. Paydaşlar tarafından bu durumun nedenleri; olumsuz şehir algısı, halkın bilinçsiz olması, ekonomik sorunlar, altyapı-üstyapı sorunları ve bürokrasi engeli olarak ifade edilmiştir. Şırnak ilinin sahip olduğu inanç turizmi potansiyelinin daha etkin bir şekilde kullanılması için birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Şırnak province, located in the Southeastern Anatolia Region of Turkey, has an important place in terms of faith tourism, as it has hosted communities with Yazidi, Syriac, Armenian, Christian, Nestorian, Jewish and Muslim beliefs from past to present. The main purpose of the study is to reveal the perceptions of tourism stakeholders about the potential of Şırnak faith tourism. For this purpose, case design, one of the qualitative research methods, was used. Document analysis was used in the literature part and face-to-face interview technique was used in the data collection phase. For the study group, maximum variation and criterion sampling techniques, which are among the purposive sampling techniques, were used. Within the scope of the research, data were obtained from 17 tourism stakeholders. The data obtained from the participants were evaluated by content analysis. For content analysis, MAXQUDA 2020 qualitative data analysis program was used. As a result of the research; It has been determined that the stakeholders have the perception that Şırnak's faith tourism potential cannot be used effectively. The reasons for this situation by the stakeholders; negative city perception, unconsciousness of the public, economic problems, infrastructure-superstructure problems and bureaucracy barriers. Some suggestions have been made to use the faith tourism potential of Şırnak province more effectively.