Mükemmel halkla ilişkiler teorisi bağlamında Türkiye'deki devlet ve özel müzelerde müze halkla ilişkileri
Museum public relations in state and private museums in Turkey in the context of excellent public relations theory
- Tez No: 763402
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAĞMURLU DARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Müzelerin ekonomik önemi ve daralan gelir kaynaklarından dolayı müze halkla ilişkileri faaliyetlerinin önemi artmıştır. Kurumsal yapılar haline dönüştükten sonra müzeler, halkla olan iletişimlerini ve iç iletişimlerini profesyonelce yürütmek amacıyla, halkla ilişkiler departmanının varlığına daha çok ihtiyaç duymuşlardır. Halkla ilişkiler departmanları oluşturulurken kuramcı J. Grunig'in belirlediği mükemmellik değişkenlerinin göz önüne alınması ve bu değişkenlere bağlı kalınması müze departmanın işlevselliği açısından önemlidir. Türkiye'de müze halkla ilişkilerinin durumu, devlet müzeleri ve özel müzeler kapsamında ayrışık bir değerlendirilmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu araştırma, mükemmel halkla ilişkiler teorisi bağlamında devlet müzeleri ve özel müzelerde gerçekleşen müzecilik faaliyetlerini incelenmeyi, analiz etmeyi, detaylandırılmayı ve değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bu kapsamda kamu müzesi olarak Anadolu Medeniyetler Müzesi ve Ankara Resim ve Heykel Müzesi, vakıf müzesi olarak ise Rahmi Koç Müzesi ve Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, müzelerde halkla ilişkiler departmanlarının bulunmadığı ve halkla ilişkiler faaliyetlerinin müze yöneticileri tarafından yürütüldüğü görülmüştür. Müzeler etkinliklerini ve faaliyetlerini duyurmak için başta sosyal medya olmak üzere birçok tanıtım aracı kullanmaktadır. Bununla birlikte devlet müzelerinde hiyerarşik yapı ve bürokratik işleyiş ön plana çıkmaktadır. Müzelerde halkla ilişkiler faaliyetlerinin daha sağlıklı yürütülmesi için halkla ilişkiler departmanlarına ve bu alanda eğitim almış uzmanlara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Due to the economic importance of museums and shrinking income sources, the importance of museum public relations activities has increased. After transforming into institutional structures, museums needed the presence of a public relations department more in order to carry out their communication with the public and internal communications professionally. While creating public relations departments, it is important for the functionality of the museum department to consider the excellence variables determined by the theorist J. Grunig and to stick to these variables. The state of museum-public relations in Turkey needs a separate evaluation within the scope of state museums and private museums. This research aimed to examine, analyze, elaborate and evaluate museology activities in state museums and private museums in the context of excellent public relations theory. In this context, meetings were held with the Anatolian Civilizations Museum and Ankara Painting and Sculpture Museum as a public museum, and with Rahmi Koç Museum and Erimtan Archeology and Art Museum as a foundation museum. According to the results obtained, it has been seen that there are no public relations departments in the museums and that the public relations activities are carried out by the museum managers. Museums use many promotional tools, especially social media, to announce their events and activities. However, hierarchical structure and bureaucratic functioning come to the fore in state museums. There is a need for public relations departments and experts trained in this field in order to carry out public relations activities in museums in a healthier way.