7. sınıf Fen Bilimleri dersi saf madde ve karışımlar ünitesinde scratch destekli öğretimin öğrencilerin akademik başarıları ve tutumlarına etkisi
The effect of scratch-assisted teaching on grade seven primary students' academic achievement and attitudes towards Science in the unit 'pure substances and mixtures'
  1. Tez No: 763403
  2. Yazar: OKTAY KADER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7.sınıf Fen Bilimleri dersi Saf Madde ve Karışımlar ünitesinde Scratch destekli öğretimin öğrencilerin akademik başarıları ve tutumlarına etkisinin incelenmesidir. Bu araştırmada, araştırma yöntemlerinden ön test, son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Ayrıca uygulama boyunca gerek doğrudan gerekse online öğrenci etkinlik gözlemleri yapılmıştır. Deney grubu öğrencilerinin uygulamayla ilgili yazılı görüşleri alınmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2020-2021 eğitim öğretim yılında, Ağrı iline bağlı bir ilçede yer alan bir ortaokulda öğrenim gören iki 7.sınıf şubesinden oluşmaktadır. Araştırmada deney grubu ile Scratch destekli Fen eğitimi yürütülmüştür. Araştırmaya katılan deney ve kontrol grubu öğrencilerine önce ve sonra Fen dersi başarı testi, tutum ölçeği ve kalıcılık testi uygulanmıştır. Son test uygulamasından dört hafta sonra başarı testi kalıcılık testi olarak yeniden uygulanmıştır. Nicel veriler bağımsız t testi ile analiz edilmiştir. Gözlem verileri ve yazılı görüşler betimsel olarak analiz edilmiştir. Bulgular Scratch Destekli Fen Öğretiminin uygulandığı deney grubu ile kontrol grubu arasında akademik başarıları, ders tutumu ve bilgilerin kalıcılığı açısından deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Nitel bulgular öğrencilerin uygulamayı motive edici ve eğlenceli bulduğu, diğer fen konularında da kullanılmasını talep ettiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of Scratch-assisted instruction on students' academic achievement and attitudes in the Pure Substances and Mixtures unit of the 7th grade Science course. In this study, a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was used. Besides, both direct and online student activity observations were made throughout the application. Opinions of the experimental group students about the application were taken in a written way. The study group of the research consists of two 7th grade classes in a secondary school in a district of the province Ağrı in the 2020-2021 academic year. The Scratch supported science education was conducted in the experimental group. Before and after the study, Science course achievement test, attitude scale and permanence test were applied to the experimental and control group students participating in the research. Four weeks after the post-test, the achievement test was applied as a permanence test. Quantitative data were analyzed by independent t-test. Observation data and written opinions were analyzed descriptively. In the study, it was observed that there was a significant difference in favor of the experimental group in terms of academic achievement, attitude towards science and permanence of knowledge. Qualitative findings showed that students found the application motivating and entertaining, and demand that the method should also be used in other Science topics as well.