Oküler tutulumu olmayan behçet hastalarında retina sinir lifi tabakası ve gangliyon hücre kompleksi kalınlığı ölçümü
Measurement of retinal nerve fiber layer and ganglion cell complex thickness in behçet's patients without ocular involvement
  1. Tez No: 763410
  2. Yazar: RASUL DADAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİME NİLÜFER YALÇINDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: Çalışmamızın amacı göz tutulumu olmayan Behçet hastalarının Optik Koherens Tomografi (OKT) görüntülerinde retina sinir lifi tabakası (RSLT) ve gangliyon hücre kompleksi (GHK) kalınlığı ölçümlerinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmaya Eylül 2021 ile Nisan 2022 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Üvea Birimi'ne başvuran göz tutulumu olmayan 58 Behçet hastasının 116 gözü (Hasta Grubu) ve 26 sağlıklı olgunun 52 gözü (Kontrol grubu) dahil edildi. Behçet hastalığı tanısı olan ve optik nöropatiye yol açabilecek başka bir sistemik veya santral sinir sistemi hastalığı olmayan hastalar çalışmaya alındı. Tüm hastalara detaylı oftalmolojik muayene yapıldı ve OKT kullanılarak RSLT ve GHK kalınlığı ölçüldü. Retina sinir lifi tabakası ve GHK kalınlığında %5'in altındaki incelmeler istastistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Hasta grubunun 40'ı (%69) kadın, 18'i (%31) erkekti, kontrol grubunun 20'si (%76,9) kadın, 6'sı (%23,1) erkekti. Ortalama yaş hasta grubunda 39,43±7,31 yıl, kontrol grubunda 35,73±8,77 yıl idi. Ortalama yaş ve cinsiyet açısından gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of our study was to evaluate the retinal nerve fiber layer (RNFL) and ganglion cell complex (GCC) thickness measurements on Optical Coherence Tomography (OCT) images of Behçet's patients without eye involvement. Methods: The study included 116 eyes (Patient Group) of 58 patients with Behçet's disease (Patient Group) and 52 eyes of 26 healthy subjects (Control group) who applied to the Uvea Unit of Ankara University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology between September 2021 and April 2022. Patients with a diagnosis of Behçet's disease and no other systemic or central nervous system disease that could cause optic neuropathy were included in the study. All patients underwent a detailed ophthalmological examination and RNFL and GCC thickness were measured using OCT. Thinning less than 5% in RNFL and GCC thickness was considered statistically significant. Results: Forty (69%) of the patient group were female, 18 (31%) were male, 20 (76.9%) of the control group were female and 6 (23.1%) were male. The mean age was 39.43±7.31 years in the patient group and 35.73±8.77 years in the control group. There was no significant difference between the groups in terms of mean age and gender (p>0.05).