Akuaponik Sistem uygulamalarının öğrencilerin ekosistem ekolojisi konusundaki akademik başarılarına etkisi
The effect of Aquaponic System applications on academic success of students in ecosystem ecology
  1. Tez No: 763422
  2. Yazar: AYŞEGÜL BAYKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA MİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma ile Akuaponik Sistem STEM Etkinliğinin, 10.sınıf öğrencilerine uygulanması, uygulama sonrası bu etkinliğin öğrencilerin akademik başarılarına etkisinin ve etkinliğe yönelik öğrenci ve öğretmen görüşlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Akuaponik Sistem STEM Etkinliği öğrenciler ile birlikte 6 hafta boyunca ders dışı aktivite olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Bursa'da bulunan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir lisenin 10. Sınıfında okumakta olan 14 öğrenci ile bu okulda çalışan 1 öğretmen ve farklı okullarda çalışmakta olan 8 biyoloji ve fen bilgisi öğretmenleri oluşturmuştur. Çalışma nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte uygulandığı karma araştırma deseni kullanılarak gerçekleştirilmiş olup çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden zayıf deneysel desenlerden tek gruplu ön test-son test deseni kullanılmış, nitel araştırma yöntemlerinden ise durum çalışmasından yararlanılmıştır. Etkinliğin başında ve sonunda öğrencilere başarı testi olarak Çetin (2003) tarafından geliştirilen“Ekoloji Kavramları Testi”uygulanmış, etkinliğin sonunda ise araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formları ile etkinliğe yönelik öğrenci ve öğretmen görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Başarı testinden elde edilen veriler SPSS 25 istatistik paket programından yararlanılarak nicel olarak analiz edilmiş, yarı yapılandırılmış görüşme soruları ise nitel olarak analiz edilerek içerik analizi yöntemi ile çözümlenerek değerlendirilmiştir. Nicel verilerin analizinde, verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığı“Kolmogorov Smirnov/Shapiro Wilk”testleri kullanılarak tespit edilmiştir. Öğrencilerin sayısı parametrik koşulları sağlamadığından ve değişkenler normal dağılım göstermediğinden analizler non-parametrik testler ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin toplam puanları ön test ve son test sonrası değerlerin karşılaştırılmasında ve her soru için ön test ve son test değerlerin karşılaştırılmasında parametrik olmayan analiz tekniklerinden“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”kullanılmıştır. Cinsiyet değişkenine göre ön test ve son test değişimleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını anlayabilmek için ise“Mann Whitney-U Testi”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it was aimed to apply the Aquaponic System STEM Activity to 10th grade students, to determine the effect of this activity on the academic achievement of the students after the application and to determine the opinions of students and teachers about the activity. Aquaponic System STEM Activity was carried out as an extracurricular activity for 6 weeks with the students. The study group of the research consisted of 14 students studying in the 10th grade of a high school affiliated to the Ministry of National Education in Bursa, 1 teacher working in this school, and 8 biology and science teachers working in different schools. The study was carried out using a mixed research design in which quantitative and qualitative research methods were applied together. One-group pre-test-post-test design, one of the weak experimental designs, was used from the quantitative research methods, and case study was used from the qualitative research methods. At the beginning and end of the activity, the“Ecology Concepts Test”developed by Çetin (2003) was applied to the students as an achievement test, and at the end of the activity, it was aimed to determine the opinions of students and teachers about the activity with semi-structured interview forms developed by the researcher. The data obtained from the achievement test were analyzed quantitatively by using the SPSS 25 statistical package program, semi-structured interview questions were analyzed qualitatively and evaluated by content analysis method. In the analysis of quantitative data, whether the data were suitable for normal distribution was found using“Kolmogorov Smirnov/Shapiro Wilk”tests. Since the number of students did not meet the parametric conditions and the variables did not show normal distribution, the analyzes were carried out with non-parametric tests.“Wilcoxon Signed Rank Test”, which is one of the non-parametric analysis techniques, was used to compare the total scores of the students with the pre-test and post-test values and to compare the pre-test and post-test values for each question.“The Mann Whitney-U Test”was used to understand whether there was a significant difference between the pre-test and post-test changes according to the gender variable.